Napravite zajedno brodove od papira i organizujte trku tako što će te ih usmeravati ka cilju duvanjem vazduha kroz slamčicu za sok. Pored dobre zabave ova igra razvija pluća, dete uči da kontrolisano diše i dubokim izdisajem izacuje sav zaostali ugljendioksid i udiše veću količinu kiseonika.
Sipajte vodu u male providne posudice pa je obojite raznim bojama za kolače. Dajte detetu da pomeša boje i vidi kako nastaje treća. Naučiće puno o bojama i povećaće preciznost dok pažljivo uzima male posude pune vode, naginje ih i polako presipa (stavite sve na beli papir kako bi dete videlo da li prosipa vodu van posuda).
Uzmite plastični podmetač za sapun (najbolje beli), pipetu i obojenu vodu. Pokažite detetu kako da pipetom uzme vodu i da kap po kap ispušta na mala udubljenja na podmetaču. Za ovo će biti potrebno mnogo strpljenja i izuzetna preciznost. Dobro je da pipeta bude što veća za početak da dete može da kontroliše stisak šakom, kasnije mu možete dati manju. Korišćenjem više boja nastaće predivne slike a vaše dete će biti jako ponosno na svoj rad. Sa ovim se i vi možete lepo zabaviti.
Dajte detetu da stavi malo soli u vodu i vidi šta se sa njom dešava. Uzimanje male količine vrhovima prstiju i ispuštanje po malo je izuzetna vežba fine motorike koja je neophodna za držanje olovke i pisanje, listanje tankih listova knjige i mnoge druge aktivnosti koje zahtevaju preciznost. Isto neka uradi sa šećerom, peskom, brašnom, mlekom, uljem, deterdžentom za sudove, voćnim sokom crvene boje…
Pre nego što dete počne da uči pisanje na papiru neophodno je da oslobodi ruku (danas većina dece u sveskama ima karton ispod lista na kome piše jer toliko pritiskaju olovkom dok pišu da se to vidi na narednih desetak listova). Pisanje po pesku je jako dobar način za pripremu ali i za decu koja već idu u školu i imaju ovaj problem. Stavite malo suvog peska na plastičnu tacnu i poravnajte ga, neka dete prstom povlači linije u raznim pravcima. Posle svakog ispisivanja protresite tacnu i pesak će se izravnati. Deca ovo jako vole i kada pokažu interesovanje za slova dobro je da ih prvo ispisuju na ovaj način pa tek onda na papiru. Umesto peska možete da koristite griz, brašno ili šećer.
Dete može da nacrta nešto na papiru a onda umesto da to oboji na uobičajen način bojicama ili flomasterima, uz vašu pomoć i malo lepka pospe po crtežu pesak, kamenčiće, suve listiće. Umesto peska možete da koristite mak ili razne semenke i začine. Deca će uživatu u stvaranju, a vi će te sigurno sačuvati neko od ovih remek dela i sa ponosom ih pokazivati.
Možda ste na početku teksta pomislili „Pesak i voda u mom stanu! NIKADA! ili Ko će to da pere i čisti?“ Ukoliko ste pročitali tekst do kraja sigurno ste promenili mišljenje.
Naizgled nepotrebno kvašenje i prljanje pruža deci neverovatna iskustva i beskrajno uživanje sa jedne strane, a sa druge puno doprinosi razvoju fine motorike, poboljšanju koncentracije i pažnje, priprema ruke za izvođenje mnogih složenih aktivnosti koje zahtevaju dobru kordinaciju.
Ako nemate vremena dovoljno je da detetu date pesak i vodu i ono će već samo smisliti šta da radi, imajte poverenja u dete i njedovu kreativnost. Ukoliko se odlučite da učestvujete u predloženim igrama nakon prvog pokušaja sigurno će te zajedno osmisliti još mnogo toga. Leto je za uživanje, opustite se i igrajte se sa svojim detetom.
Komentari 0