Kako se leči?
Terapijski pristup zavisi od težine žutice:
● Kod graničnih vrednosti bilirubina, nekada je dovoljno samo češće hraniti bebu, što ubrzava pražnjenje creva.
● U lečenju se najčešće primenjuje takozvana foto terapija – beba se smešta u izoletu (inkubator) pod UV lampu (ultraljubičasto svetlo), da se «sunča» (bilirubin koji cirkuliše u krvnim sudovima kože pod dejstvom UV zraka postaje rastvorljiviji u vodi, pa se lakše izlučuje). Ovo nipošto ne znači da isti efekat ima izlaganje bebe suncu (u pitanju je drugačije, nekontrolisano zračenje, na koje je bebina koža izrazito osetljiva, a na taj način je izložena previše mala površina bebine kože…).
● Za lečenje najtežih žutica se primenjuje eksangvinotransfuzija – to je postupak kojim se bebi vadi određena količina krvi i zamenjuje krvlju dobrovoljnog davaoca. Na taj način se koncentracija bilirubina u bebinoj krvi značajno smanjuje (za oko 40 odsto u odnosu na početnu vrednost).
Zbog čega se, u stvari, žutica leči?
Naravno, razlog nije estetski. Bilirubin se u krvi vezuje za vrstu proteina – albumine, i tada je previše «veliki» da bi prošao kroz jednu veoma važnu «opnu», takozvanu krvnomoždanu barijeru. Ona štiti mozak od raznih, potencijalno toksičnih materija koje dospevaju u krv. Kada je količina bilirubina povećana, nema dovoljno mesta na albuminima, pa se bilirubin nađe slobodan u krvi.
Tada prolazi kroz krvnomoždanu barijeru i nakuplja se u određenim delovima mozga, što može da dovede do oštećenja tkiva i razvoja oboljenja koje se zove kernicterus. Ono se manifestuje neurološkim poremećajima različitog tipa i stepena.
Ako se razvije – ovo oboljenje se, nažalost, ne leči. Ali, na sreću, izuzetno je retko. Žutica je, dakle, veoma često stanje, koje u većini slučajeva prolazi spontano, ili primenom vrlo jednostavnih mera, ne ostavljajući posledice na vaše dete.
Zato poslušajte savet pedijatra, budite strpljivi i, ako je potrebno, ostanite duže u porodilištu – kako biste vaša beba i vi bezbrižno stigle kući.
Koji faktori povećavaju rizik od nastanka patološke žutice?
Pre svega, to je nepodudarnost krvnih grupa mame i bebe, pogotovo ako je mama nulta krvna grupa («0»), a beba «A» ili «B», kao i ako je mama Rh D negativna, a beba Rh D pozitivna.
Pod većim rizikom su i preterminska novorođenčad, kao i ona koja su male porođajne mase, potom bebe koje su pretrpele nedostatak kiseonika tokom porođaja, bebe koje imaju neku od porođajnih povreda (pogotovo porođajni naduv ili kefalhematom – koji su posledica krvarenja u meka tkiva poglavine, kada se zbog razgradnje izlivene krvi oslobađa dodatna količina bilirubina…).
Nasledne bolesti, oboljenja majke, infekcije, kao i upotreba nekih lekova – takođe povećavaju rizik.
Rizik povećavaju i razne zablude u vezi sa žuticom, naročito primenjivanje pogrešnih mera – na primer, sunčanja, ili davanjem velikih količina vode novorođenčetu, sa ciljem da se «ispere» bilirubin (već smo rekli da se bilirubin ne rastvara u vodi, pa nikako ne može ni da se ispere, odnosno izmokri. Da je to moguće, problem ne bi ni postojao. Osim toga, ako bebi dajete vodu, uskraćujete joj neophodnu hranu, jer ona ima veoma mali želudac, a izgladnjivanje podstiče porast bilirubina…).
Pozdrav. Beba nam ima 6 dana i malo je žućkasta. Kažu nam da treba da izbaci dosta tečnosti (mokraće) da bude teška pelena . Ako to ne bude tako tada nije dobro i da je moramo odvesti u bolnicu. Šta da radimo?
Javite se pedijatru da bi se odreadila vrednost bilirubina u krvi.
Naša beba je mnogo pospana. U pitanju je beba od 8 dana. Teško je budimo. Kada se probudi malo sisa i popije od 45-60ml dohrane. Po otpustu je bila žućkasta i tada joj je bio bilirubin 161. Šta da radimo da je rasanimo kako bi sisala a ne zaspala na dojci? Štipkamo je i za petu i po nosiću ali kratko se probudi.
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Poštovani,
Beba stara 7 dana danas ima zelenu stolicu. Lepo spava, ne budim je na 3h nego joj dajem da sisa na zahtev, nekada prodje i 4h od podoja do podoja. U zadnja dva dana samo u toku noci ima grceve, dala sam joj na kasicicu planteks ali nije bas odreagovala. Ne primecujem da je zuta, ali joj je urin zut. Da li imam razlog za brigu i da li mogu bilo sta da ucinim?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Dobar dan. Beba stara 3 dana ima bilirubin 150. Zuckasta je po nosicu. Jos smo u porodilistu. Dojim je koliko imam mleka i onda je dohranjuju. Rodjena je terminski i imala je na rodjenju 3600g. Sutra bismo trebale da idemo kuci. Da li mislite da je ovaj iznos od 150 visok za otpust? Danas je nedelja i pedijatar ne dolazi u redovnu vizitu pa nemam koga da pitam. Pedijatrijska sestra kaze da to nije visok iznos i ne misli da ce biti prepreka za otpust sutra. Unapred hvala na vasem misljenju
Ovo naprosto NIJE za brigu!!!
Mozete li mi protumaciti rezultate bebe od mesecc dana i reci da li da ga vodim odmah privatno kod dr (zbog povisenih vrednosti)ili moze da saceka kod izabranog pedijata termin za nedelju dana?Hvala.
t.bilirubin 114
D.bilirubin 11
Ast 43
Alt 26
Ggt 147
Beba sisa na zahtev i za mesec dana napredovala 1800 g . Na otpustu iz porodioista bilirubin bio 200
Kad beba ovako lepo napreduje, NEMA mesta za brigu i vanredni pregled!