2. Vičete da bi vas čuli. Pre ćete dobiti detetovu pažnju ako spustite glas ispod uobičajenog govora, nego ako vičete.
3. Postavljate pravila prekasno. Ako počnete da postavljate pravila nakon pojave nove stvari ili situacije (mobilni telefon, odlazak u bioskop, restoran, izlazak napolje bez roditelja, ostajanje kod kuće bez nadzora…) dete će osećati da mu oduzimate prava i slobodu. Zato postavite strožija pravila pre, pa ih kasnije olabavite ako treba.
4. Ne postavljate pravila. Granice, pravila, očekivanja i standardi uče decu šta se od njih očekuje. Deca ih vole, ali vole i da im se opiru. Zato morate biti čvrsti.
5. Nepostojani ste. Ako pričate, vičete, gunđate i pretite, ali ništa ne preduzimate, pogledajte ponovo tačku 1.
6. Kaznjavate prestrogo. Ako šestogodišnjaka kaznite na mesec dana, izazvaćete revolt i zbunjenost. Kazne treba da su primerene detetovom uzrastu i povezane sa neželjenim ponašanjem. Samo tako će imati efekta i moći ćete da ih sprovedete.
7. Kažnjavate dete kada ste vi ili ono u afetktu. Ako je bes prisutan, dete će biti ljuto i teško da će čuti bilo šta što govorite. Probajte da uvodite disciplinske mere tek kada se situacija smiri.
8. Mešate kažnjavanje i savetodavan razgovor sa detetom. Ako se dete loše ponaša, prvo rešite to. Ako mislite da se pojavio neki problem u njegovom životu (odnos sa drugarima, problem u školi…) pozabavite se time posebno. Da bi obe stvari imale efekta, moraju biti odvojene.
9. Prepuštate disciplinovanje vaspitačicama u vrtiću, predškolskoj ustanovi ili učiteljicama u školi. Ovo je izbegavanje obaveza i šalje detetu poruku da nemate autoriteta. Vi morate biti autoritet i lider svom detetu.
10. Jedan roditelj uvek glumi lošeg policajca. Teško ćete ikad uživati sa detetom ako sve vreme morate da budete strogi. Ako oba roditelja gaje dete, trebalo bi se smenjuju u ulozi strogog.
Svi pravimo greške u vaspitavanju dece. Nekad smo umorni, ili emotivni, ili prosto ne umemo bolje. Naš lični razvoj i napredak kao roditelja znači napuštanje starih i usvajanje novih efektnijih i sofisticiranijih metoda za upravljanje životnim sitacijama.
Komentari 0