Foto: Flickr
Majčino mleko je najbolja hrana za bebu
Ništa bolje ne postoji za bebu od maminog mleka i zaista je nemoguće napraviti zamenu! Odavno se zna da je za neposredno zdravlje bebe jer obezbeđuje optimalan rast i razvoje bebe, smanjuje verovatnoću nastanka infekcija u prvoj godini. Idealno je da mama doji bebu do kraja prve godine, a može i kasnije ukoliko želi.
Kravlje mleko ne treba davati bebama u prvoj godini života
Kada mama (na žalost zbog medicinskih indikacija što je veoma retko) privremeno ili stalno ne može da doji bebu –kvalitetne mlečne formule su jedine bezbedno rešenje. Naravno, mlečna formula NIJE zamena za majčino mleko, ali je neuporedivo bolja i bezbednija za bebu od kravljeg mleka.
Prvih četiri do šest meseci je rezervisano samo za dojenje, posle se uvodi nemlečna ishrana
Prvi meseci su rezervisani za ekskluzivnu prirodnu ishranu i to je jedino što je bebi potrebno do uvođenja nemlečne hrane. Sa nemlečnom ishranom treba započeti u periodu izmedju četvrtog i šestog meseca (od sedamnaeste do dvadeset šeste nedelje) prema preporuci pedijatra koji pregleda dete u savetovalištu. Nemlečna ishrana obuhvata sve grupe namirnica osim majčinog mleka i mlečne formule i ona se postepeno uvodi u ishranu odojčeta.
Mora se poštovati bebina individualnost – svaka beba je “priča za sebe”
Reakcija bebe na nemlečnu hranu je zaista individualna! Jedna beba brzo zavoli pirinač, a drugoj više prija voćna kašica.Neke bebe su probirači, a neke skoro sve rado jedu. Ima beba kojima teško pada odvajanje od mleka, a neke jedva čekaju nemlečne obroke. Strpljivo praćenje reakcije bebe na odredjenu namirnivu je najvažniji vodič za širenje spektra nemlečnih namirnica.
Nema žurbe kad se uvodi nemlečna hrana
Ceo život je pred bebom, pa je vremena za uvođenje nemlečne hrane na pretek. Roditelji treba da budu strpljivi, ako beba okreće glavu i neće nešto da proba, da sačekaju koji dan pa probaju opet. Da ponude istu hranu nekoliko dana za redom kako bi se beba navikla na ukus. Takodje je važno da roditelji znaju da NE treba žuriti sa količinama – neka beba sama odluči koliko će pojesti! Za početak NIJE važan kvantitet (količina) već da se beba nauči na nove ukuse – dakle kvalitet! Jeste ponekad pomalo naporno, ali je strpljenje zaista neizbežan “začin” u ishrani beba (ali i dece u kasnijem periodu života).
Nikad se istovremeno ne uvode dve nove namirnice
Nove namernice se uvode jedna po jedna i u malim količinama, nekoliko kašičica za prvi dan, a količine se postepeno povećavaju. To je dobro poznato pravilo, a da bi se procenila bebina reakcija na neku hranu, uvek treba novu namirnicu uvoditi samu barem tri dana. Nove namirnice se mogu kombinovati sa starim, proverenim, već uvedenim namirnicama, ali NIKAKO dve nove istovremeno.
Postovani,
Pre 20ak dana beba je napunila 6 meseci, te smo poceli sa nemlecnom ishranom. Prvih 7-8 dana davali smo samo Milupine zitarice, pa smo onda polako uveli krompir, sargarepu, bundevu i juce tikvicu. Beba malo hoce da jede, malo ne, svaki dan par kasicica uspemo pojesti, sto je skroz u redu. Problem je sto svaku noc ima grceve, boli je stomak, budi se, place, ima gasove. Vrlo malu kolicinu pojede, a velike stomacne probleme ima svaku noc od uvodjenja nemlecne ishrane. Dajem joj Waya probiotik, kao i caj od kima i komoraca. Da li je samo potrebno vreme da se navikne ili treba nesto jos da preduzmemo? Hvala unapred.
Tako je, potrebno je vreme.
Ako smatrate da joj kašice prave problem, umanjite količine kašica.
Dobro veče imam bebu od 5 meseca dojim je. Lepo napreduje ali imam jedan problem uvek kad joj dajem sveže voće dobija neki vid proliva znači pasiranu jabuku i bananu a kad jede tikvu i mrkvu nosić joj bude narandzast??…. i htela bih vas pitati koje mleko proizvedeno u našu državu ima manje toksinna i ona ad mleko ne prihvata u kašicama niti sa keksom….dalije Alpsko Slovensko mleko bezbednije od našeg?! Molim za odgovor i u apred hvala
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra