Foto: Flickr
Šta se sve uvodi od namirnica do kraja prve godine?
Posle mesa, voća i povrća u ishranu beba se uvodi žumance, zatim žitarice koje sadrže gluten ( pšenica, ovas, ječam raž), kada beba udje u osmi mesec. Do kraja prve godine se NE daje kravlje mleko, a ako pedijatar proceni da je dete napredno i zrelo (a u porodici nema alergije na proteine kravljeg mleka), oprezno se može dati jogurt ili kiselo mleko.
Hranu ne treba dodatno soliti, dodavati ulje niti šećere. U početku se uvodi jedan nemlečni obrok, vremenom beba ima dva nemlečna obroka a do kraja prve godine dete treba da ima tri glavna obroka i dve užine. Zdravu ishranu treba nastaviti tokom celog detinjstva i treba se uvek truditi da bude što raznovrsnija sa pažljivo odabranim sastojcima.
Šta se od nemlečnih namirnica ne sme davati bebi u prvoj godini
BELANCE nije za bebu u prvoj godini života iako se i za hranu za koju se čeka prvi rođendan stavovi menjaju. Mudro je “preskočiti” jagodičasto (i bobičasto) voće, med i proizvode na bazi meda. Tu ima izuzetaka – kada se bobičasto voće (na primer borovnica) nađe u sertifikovanoj (proverenoj) hrani za bebe – može se dati bebi da proba (najčešće u uzrastu oko desetog meseca).
Koje namirnice treba oprezno davati
Pomorandže i mandarine (“citrusno voće”) ponekad može izazvati ranu alergiju ili nepodnošenje, pa je za njihovo uvodjenje bolje sačekati. Ceđena pomorandža (prvo razblažena, a kasnije bez dodatka vode) je odličan izvor vitamina C pa je najbolji početak, kad se radi o ovoj grupi voća.
Kako da roditelji prepoznaju da nešto od namirnica ne prija bebi
Nekada je to veoma lako: beba se ospe oko usta (vidi se crvenilo oko usana) već u prvih dan-dva od uvođenja nove namirnice. Ako se produži davanje, osip može i da se proširi. Ima i blažih reakcija – dete se unervozi, a pojave se gasovi (grčevi), pa ovo može promaći. Ipak, kad se nastavi sa nemlečnom namirnicom koja detetu ne odgovara, tegobe se pojačaju pa se može naslutiti šta bebi smeta! Ponekad se desi i dijareja, retko i povraćanje, ali to je prilično snažna reakcija koja se ne viđa često.
DRUGA GODINA je posebna priča, a mnogi od navedenih principa važe i u prvim mesecima posle prvog rođendana. Tokom druge godine većina majki polako prestaje sa dojenjem, pa je “tranzicija” ka kravljem mleku jedan od potencijalnih problema. Tu je najbezbednije dati kvalitetnu mlečnu formulu za ovaj uzrast, pa polako preći na kravlje mleko. U ovom periodu dete treba da ima 3 glavna obroka i dve užine i ne treba da pije više od pola litra mleka dnevno.
Postovani,
Pre 20ak dana beba je napunila 6 meseci, te smo poceli sa nemlecnom ishranom. Prvih 7-8 dana davali smo samo Milupine zitarice, pa smo onda polako uveli krompir, sargarepu, bundevu i juce tikvicu. Beba malo hoce da jede, malo ne, svaki dan par kasicica uspemo pojesti, sto je skroz u redu. Problem je sto svaku noc ima grceve, boli je stomak, budi se, place, ima gasove. Vrlo malu kolicinu pojede, a velike stomacne probleme ima svaku noc od uvodjenja nemlecne ishrane. Dajem joj Waya probiotik, kao i caj od kima i komoraca. Da li je samo potrebno vreme da se navikne ili treba nesto jos da preduzmemo? Hvala unapred.
Tako je, potrebno je vreme.
Ako smatrate da joj kašice prave problem, umanjite količine kašica.
Dobro veče imam bebu od 5 meseca dojim je. Lepo napreduje ali imam jedan problem uvek kad joj dajem sveže voće dobija neki vid proliva znači pasiranu jabuku i bananu a kad jede tikvu i mrkvu nosić joj bude narandzast??…. i htela bih vas pitati koje mleko proizvedeno u našu državu ima manje toksinna i ona ad mleko ne prihvata u kašicama niti sa keksom….dalije Alpsko Slovensko mleko bezbednije od našeg?! Molim za odgovor i u apred hvala
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra