Foto: Flickr
Majčino mleko je najbolja hrana za bebu
Ništa bolje ne postoji za bebu od maminog mleka i zaista je nemoguće napraviti zamenu! Odavno se zna da je za neposredno zdravlje bebe jer obezbeđuje optimalan rast i razvoje bebe, smanjuje verovatnoću nastanka infekcija u prvoj godini. Idealno je da mama doji bebu do kraja prve godine, a može i kasnije ukoliko želi.
Kravlje mleko ne treba davati bebama u prvoj godini života
Kada mama (na žalost zbog medicinskih indikacija što je veoma retko) privremeno ili stalno ne može da doji bebu –kvalitetne mlečne formule su jedine bezbedno rešenje. Naravno, mlečna formula NIJE zamena za majčino mleko, ali je neuporedivo bolja i bezbednija za bebu od kravljeg mleka.
Prvih četiri do šest meseci je rezervisano samo za dojenje, posle se uvodi nemlečna ishrana
Prvi meseci su rezervisani za ekskluzivnu prirodnu ishranu i to je jedino što je bebi potrebno do uvođenja nemlečne hrane. Sa nemlečnom ishranom treba započeti u periodu izmedju četvrtog i šestog meseca (od sedamnaeste do dvadeset šeste nedelje) prema preporuci pedijatra koji pregleda dete u savetovalištu. Nemlečna ishrana obuhvata sve grupe namirnica osim majčinog mleka i mlečne formule i ona se postepeno uvodi u ishranu odojčeta.
Mora se poštovati bebina individualnost – svaka beba je “priča za sebe”
Reakcija bebe na nemlečnu hranu je zaista individualna! Jedna beba brzo zavoli pirinač, a drugoj više prija voćna kašica.Neke bebe su probirači, a neke skoro sve rado jedu. Ima beba kojima teško pada odvajanje od mleka, a neke jedva čekaju nemlečne obroke. Strpljivo praćenje reakcije bebe na odredjenu namirnivu je najvažniji vodič za širenje spektra nemlečnih namirnica.
Nema žurbe kad se uvodi nemlečna hrana
Ceo život je pred bebom, pa je vremena za uvođenje nemlečne hrane na pretek. Roditelji treba da budu strpljivi, ako beba okreće glavu i neće nešto da proba, da sačekaju koji dan pa probaju opet. Da ponude istu hranu nekoliko dana za redom kako bi se beba navikla na ukus. Takodje je važno da roditelji znaju da NE treba žuriti sa količinama – neka beba sama odluči koliko će pojesti! Za početak NIJE važan kvantitet (količina) već da se beba nauči na nove ukuse – dakle kvalitet! Jeste ponekad pomalo naporno, ali je strpljenje zaista neizbežan “začin” u ishrani beba (ali i dece u kasnijem periodu života).
Nikad se istovremeno ne uvode dve nove namirnice
Nove namernice se uvode jedna po jedna i u malim količinama, nekoliko kašičica za prvi dan, a količine se postepeno povećavaju. To je dobro poznato pravilo, a da bi se procenila bebina reakcija na neku hranu, uvek treba novu namirnicu uvoditi samu barem tri dana. Nove namirnice se mogu kombinovati sa starim, proverenim, već uvedenim namirnicama, ali NIKAKO dve nove istovremeno.
Pardon, rucak od povrca.
Postovani, moja beba ima 6,5m.Rodjen je sa 4900gr i 55cm duzine. Na kontoli u petom mesecu je ima 8600gr, kada je doktorka predlozila da pocnemo i sa nemlecnom ishranom, inace je do tada bio iskljucivo dojen. Do sada smo uveli krompir, sargarepu, tikvicu, bundevu, brokoli,pirinac, proso, jabuku, krusku i bananu(kada je kasica suvise retka, zgustim je milupinim mlecnimin instant ceralijama sa rizom i kukuruzom), planiram uvodjenje mesa. Zanima me da li je vreme za uvodjenje vecere. Beba ima obavezno jedan nocni podoj, a nekada i dva, zatim podoj rano ujuto oko 5-6h, zatim podoj oko 8:30-9h, vocni rucak oko 11-12h,oko 15:30-16h vocna uzina(iymedju rucka i uzine pooj na zahtev), oko 18 podoj, i podoj pred spavanje. Zahvaljujem unapred.
Vašoj bebi NE TREBA noćni podoj!
Zato je vreme da se uvede večera na bazi žitarica, a posle da sisa koliko želi, a tokom noći BEZ podoja.
Ista situacija je i kod moje bebe,moj ima nepunih 6 meseci,ali ne znam na koji nacin da ukinem nocni podoj. Budi se nocu i ako mu odbijem podoj (uz pomoc dude),place. Pre spavanja mu dajem kasicu od bundeve i kukuruza i dojim ga.
Samo je jedan način – ukinete podoj i izdržite bebino plakanje!
Možete da se mazite, pevušite, pričate…sve OSIM podoja i prebacivanja bebe u Vaš krevet.
Neće biti lako, ali odlaganje NEĆE pomoći – naprotiv, biće sve teže.
Moja beba ce uskoro napuniti 4 mjeseca. Zbog stresa sam izgubila mlijeko, tako da je vec 2 mjeseca samo na NAN-u. Sta i u kojoj mjeri uvesti od 4. mjeseca? Zbunjena sam jer sam cula razlicita misljenja po pitanju toga. Starijoj cerki sam uvela pojedino povrce i voce u 4. Hvala unaprijed!!!
To Vam je jednostavno – NEMA potrebe da se žuri, a kad beba ima 5 meseci prvo joj treba dati žitarice za ovaj uzrast. Pošto beba koristi NAN, uzmite Nestle žitarice, pa polako i strpljivo – neka to bude ujutro – kad je beba razbudjena i gladna, dajte par kašičica – pa neka beba bira koliko će pojesti. Potom ponudite formulu, pa neka se dopuni.
Postovani,zanima me dali bebi(6 meseci) mogu uvesti novu hranu i dok mu dajem antibiotik (palitreks). Dobio je za upalu grla… unapred hvala
NIKADA ne treba uvoditi nove namirnice kad je beba bolesna.
Lijepi pozdrav. Moja kći će za koji dan navršiti 6 mjeseci te je isključivo dojena, na zahtjev, danju i noću. Počeli bi s krutom hranom. Da li mozemo uvoditi po tri dana svaku namirnicu no naizmjence povrće i voće, npr. tri dana mrkva pa tri dana jabuka pa tri dana tikvica pa tri dana kruska itd. ? Te, da li da to bude prijepodne, kao doručak? Kad da uvedemo ručak, te večeru, s koliko mjeseci? Što je s dojenjem na zahtjev? Da li je moguće bebi uvesti neki ritam? Te noćni podoji, dokad su potrebni? Inače napredna,ahtjevna, plačljiva beba koja noću često sisa, kao i danju. Hvala vam puno na svakom savjetu.
Noćni podoje treba ukinuti, to naprednoj bebi ne treba. Svaka čast na dojenju – samo nastavite.
Postovani,da li je bolje uvesti meso od pocetka dohrane sa 6 meseci za dojenu bebu ili sacekati 8-mi mesec?
Par nedelja posle uvodjenja žitarica možete početi sa mesom.