Foto: Flickr
Majčino mleko je najbolja hrana za bebu
Ništa bolje ne postoji za bebu od maminog mleka i zaista je nemoguće napraviti zamenu! Odavno se zna da je za neposredno zdravlje bebe jer obezbeđuje optimalan rast i razvoje bebe, smanjuje verovatnoću nastanka infekcija u prvoj godini. Idealno je da mama doji bebu do kraja prve godine, a može i kasnije ukoliko želi.
Kravlje mleko ne treba davati bebama u prvoj godini života
Kada mama (na žalost zbog medicinskih indikacija što je veoma retko) privremeno ili stalno ne može da doji bebu –kvalitetne mlečne formule su jedine bezbedno rešenje. Naravno, mlečna formula NIJE zamena za majčino mleko, ali je neuporedivo bolja i bezbednija za bebu od kravljeg mleka.
Prvih četiri do šest meseci je rezervisano samo za dojenje, posle se uvodi nemlečna ishrana
Prvi meseci su rezervisani za ekskluzivnu prirodnu ishranu i to je jedino što je bebi potrebno do uvođenja nemlečne hrane. Sa nemlečnom ishranom treba započeti u periodu izmedju četvrtog i šestog meseca (od sedamnaeste do dvadeset šeste nedelje) prema preporuci pedijatra koji pregleda dete u savetovalištu. Nemlečna ishrana obuhvata sve grupe namirnica osim majčinog mleka i mlečne formule i ona se postepeno uvodi u ishranu odojčeta.
Mora se poštovati bebina individualnost – svaka beba je “priča za sebe”
Reakcija bebe na nemlečnu hranu je zaista individualna! Jedna beba brzo zavoli pirinač, a drugoj više prija voćna kašica.Neke bebe su probirači, a neke skoro sve rado jedu. Ima beba kojima teško pada odvajanje od mleka, a neke jedva čekaju nemlečne obroke. Strpljivo praćenje reakcije bebe na odredjenu namirnivu je najvažniji vodič za širenje spektra nemlečnih namirnica.
Nema žurbe kad se uvodi nemlečna hrana
Ceo život je pred bebom, pa je vremena za uvođenje nemlečne hrane na pretek. Roditelji treba da budu strpljivi, ako beba okreće glavu i neće nešto da proba, da sačekaju koji dan pa probaju opet. Da ponude istu hranu nekoliko dana za redom kako bi se beba navikla na ukus. Takodje je važno da roditelji znaju da NE treba žuriti sa količinama – neka beba sama odluči koliko će pojesti! Za početak NIJE važan kvantitet (količina) već da se beba nauči na nove ukuse – dakle kvalitet! Jeste ponekad pomalo naporno, ali je strpljenje zaista neizbežan “začin” u ishrani beba (ali i dece u kasnijem periodu života).
Nikad se istovremeno ne uvode dve nove namirnice
Nove namernice se uvode jedna po jedna i u malim količinama, nekoliko kašičica za prvi dan, a količine se postepeno povećavaju. To je dobro poznato pravilo, a da bi se procenila bebina reakcija na neku hranu, uvek treba novu namirnicu uvoditi samu barem tri dana. Nove namirnice se mogu kombinovati sa starim, proverenim, već uvedenim namirnicama, ali NIKAKO dve nove istovremeno.
Poštovani doktore,imam bebu od šest ipomeseci.od četvrtog meseca pije Aptamil.Kada smo ušli u peti,za doručak smo počeli uvoditi Milupa pirinčanu kasu,a sad nam je to doručak.Od povrća smo uveli šargarepu, krompir, tikvice i Bundeve. To rucamo,a od skoro u to dodajem po malo piletine.Od voća sok od jabuke.U 17 i 21 h pijemo mleko.zanima me da li kasnimo sa uvođenjem hrane i šta bi smo mogli umesto mleka za večeru? Unapred hvala
NE KASNITE!
Sve radite kako treba, i NEMA razloga da se žuri.
Uzmite drugu vrstu žitarica (za ovaj uzrast) i dajte bebi za večeru, a posle neka se „dopuni“ formulom (po želji)
Koju vrstu žitarica mi Predlažemo?
Zavisi od uzrasta bebe. Počinje sa sa bezglutenski žitaricama, pirinač i kukuruz.
moj sin ima 11mjeseci i jos sisa danu i nocu htjela bih da priljecem na flasicu ali on nece ni da okusi mlijeko . kao da ga odbijem od sebe ?
Na tu mnogo „filozofije“ – prekinete dojenje i izmuzavate višak mleka! Beba će piti mleko kad ogladni i NE dobije dojku.
Ipak, bilo bi mudro da nastavite dojenje do proleća – pre svega zbog očuvanja jakog imuniteta deteta.
Postovani
beba je rodjena sa 3kg a nakon 6 meseci imamo 9 kg. Samo sisamo I od skoro smo uveli kasice. Medjutim nocni podoj nemogu da mu izbacim. Probala sam na sve moguce nacine, da li je to stetno po njega tj hoce li se odraziti na gojaznost? Interesuje me koje meso se prvo daje I sa cim je najbolje u kombinaciji ?
Noćni podoj je sada već potpuno NEPOTREBAN i loša je navika! Zato ga treba ukinuti i izdržati bebino negodovanje i plakanje. Ako to odlažete – sve će teže biti
Belo ćureće ili pileće (ako je moguće da se nađe domaće) je odličan izbor mesa, ali i kvalitetna teletina je za preporuku – pa šta Vam je najzgodnije..
Moja beba ima 8meseci i do sada sam je uspesno dojila. Pre 3nedelje sam preko noci dobila mastitis, i sanirano je injekcijama penicilina. Posle nedelju dana krece pecenje u toj dojci,a od juce ponovo grudva. Uspela sam da je razbijem masazom i oblogama,ali mi se na bradavici pojavila bela kuglica,koja se puni kad istiskujem mleko. Jutros sam bila kod ginekologa koji kaze da to nije nista,da to sto boli i pece je subjektivan osecaj. MeNi to ne prestaje, a jako se plasim da ce se ponovo razviti u mastitis. Da li smem da mazem neki antibiotik, da ne pogorsam stanje?
Bez mazanja – samo redovna higijena uz izmuzavanje „viška“ i razbijanje grudvica.
Postovani,
moja beba ima 4 i po meseca. Rodjen je sa 3200g i 52cm. Na poslednjoj kontroli, sa puna cetiri meseca je imao 7050g i 65cm. Samo sisa od rodjenja.
Nismo jos dobili savet za uvodjenje nemlecne hrane.
Intersuje me kada nam preporucujete?
Moj stav je da ne uvodimo nista pre punih 5 meseci jer dobro napreduje.
Ali me buni to sto u vecernjim satima, posle kupanja, jede na sat-dva. Budan je do 12h. A u toku noci se budi cesce nego ranije. Da li je to znak da mu nije dovoljno samo da sisa?
Beba fenomenalno napreduje – znači da NIJE gladna!
Prvih 6 meseci SAMO da sisa, a posle polako da se uvodi nemlečna hrana.