4. Dajte deci dovoljno tečnosti
Ukoliko je reč o bebama koje se hrane dojenjem, one verovatno dobijaju dovoljnu količinu tečnosti. Međutim, oni malo stariji koji i znaju da traže vodu, često su preokupirani igrom i zaborave na to.
Voda je jako važna, ali ne samo leti. Hidriranost je bitna i za zimu jer voda čini dve trećine našeg organizma, pa igra i važnu ulogu u samom zdravlju i jačanju imuniteta.
Ona pomaže sluzokoži da očuva svoju vlažnost i samim tim radi svoj odbrambeni posao kako treba i izoluje mirkoorganizme koji krenu u pohod na dečiji organziam.
Ponudite detetu vodu psole obroka, a mimo obroka ponudite malo vode onda kad je i vi pijete. Svakako, voda nije jedini način da se unese tečnost, ali je možda najzdraviji. Pored vode, možete ponuditi i sveže voćne sokove i čajeve. Izbegavajte gazirane napitake i sve sokove sa previše šećera, aroma voća i premalo pravih prirodnih sastojaka.
5. Zamenite slatkiše voćem
Sećate se kad ste bili mali i kad su vam roditelji, na vaš zahtev da jedete slatkiše, ponudili jabuku? Možda ste se zakleli da vi to vašoj deci nećete raditi jer jabuka i slatkiš jednostavno nisu isto. A možda ste iznenada promenili perspektivu i shvatili da su vaši roditelji ipak bili u pravu?
Bilo kako bilo, da bi vaše dete preguralo zimu bez virusa, zapušenog nosića, kašlja – smanjite slatkiše i dajte što više svežeg voća i povrća. Tako će ujedno uneti i mnoštvo vitamina.
Pored toga što slatkiši ne donose ništa hranjivo detetovom organizmu, postoje i tvrdnje da povećavaju upale u telu i slabe imuni sistem deteta. Budite uzor po ovom pitanju od njihovih najranijih dana. Na taj način oni možda neće imati averziju prema tome kada ponudite jabuku kao slatkiš i bićete korak bliže tome da ih naučite da zavole zdravu hranu.
6. Supa na meniju svaki dan
Tužna je činjenica da sve manje dece danas jede „nešto na kašiku“ i da uglavnom jedu neke brzo gotove obroke. A supa? Domaća pileća supa često bude izostavljena!
Međutim, ona nije samo nešto što prethodi glavnom jelu, već ima jako važnu ulogu u jačanju imuniteta. Naučite decu da je zavole od malih nogu.
Tokom zime, nemog boljeg načina da se zagreju, unesu u telo potrebne nutrijente. A ne samo to. Sastojci prave domaće pileće supe ubrzavaju oporavak od prehlade, razređuju sluz i olakšavaju iskašljavanje i imaju antiupalna svojstva. Ovde govorimo isključivo o domaćoj pilećoj supi sa povrćem – ne o onoj iz kesice.
7. Porodični trenuci za porodično vežbanje
Poprilično smo sigurni da već i vrapci na grani znaju da je redovna fizička aktivnost važna. Isto tako je svima dobro poznato da vežbanjem ne jačate samo telo nego i imunitet i zdravlje u celini. Pa, evo predloga da usvojite jednu dobru zimsku naviku. Uvedite porodično vežbanje u svoj raspored!
Dakle, ako nema mesta da se trči po kući, sigurno ćete naći za trčanje u mestu, čučnjeve, istezanje, hodanje na prstima i slično. Možete da napravite i male tegove od plastičnih flaša.
Ne samo da time poboljšavate cirkulaciju i dovod kiseonika do svih organa u telu deteta te time obezbeđujete njihovo bolje funkcionisanje, već se u isti mah borite protiv ravnih tabana, krive kičme a postoje tvrdnje da utiče pozitivno i razvoj mozga. Osim toga, sigurni smo da ćete imati bezbroj zabavnih i smešnih trenutaka i da će klinci uživati u kvalitetnom vremenu provedenom sa porodicom.
Komentari 0