3. Manipulativni siledžija
- Da li vam je dete vešt lažov?
- Zna li da koristi vaše strahove?
- Da li preti da će nauditi sebi?
Ako ste nesigurni kao roditelj, manipulativno dete brzo će nači način da izvuče iz toga korist i izazove vam osećaj krivice. Lažne bolesti i povrede, intrige i zapleti, iznuđivanje, ucenjivanje – sve to su metode manipulativnog siledžije koji strahove roditelja koristi da ostvari svoje ciljeve.
Mada zvuči kao da manipulatori žele da unište porodicu ciljajući na njene slabosti, oni zapravo samo pokušavaju da se izbore sa sopstvenom nesigurnošću. Način na koji to čine jeste – kontrolišući okolinu i ljude oko sebe. Najbolji način da manipulator promeni način na koji se odnosi prema okruženju, jeste da spozna svoje strahove i da svoj problem izrazi rečima.
Od sukoba do saradnje
Naravno, dečije ličnosti su suviše složene da bi mogle da se svedu na krute kategorije, ali ovi stilovi maltretiranja mogu vam poslužiti kao sočiva kroz koja ćete bolje sagledati ponašanje svog deteta. Što jasnije definišete problem, bolje ćete razumeti detetov unutrašnji život i lakše naći način da popravite međusobni odnos.
Uvek imajte na umu da se iza maske siledžije nalazi uplašeno dete koje se bori sa brigama i strahovima. Nasilje je ispoljavanje unutrašnjih nemira. Kada jednom shvatite šta ga izaziva, naslutićete i šta treba da preduzmete da bi popravili stvar.
Šon Grouver je psihoterapeut i pisac knjige “Kad deca vode glavnu reč”
Prevela: Jovana Papan
Izvor: Psychology Today /Detanjarije
Komentari 0