4. Rano počinju da pamte svoje snove
„Njihovi snovi počinju kao sećanja na nešto što se dogodilo juče, barem po mom iskustvu.“
5. Opsesivno skupljaju stvari ili uče o nečemu
„To može biti 68 školjki koje vaše dete insistira da čuva kao uspomenu sa putovanja, pa ih razvrstava u kategorije po obliku. Ili žele da znaju sve činjenice o 47 različitih vrsta dinosaurusa – kako se hrane, razmnožavaju, gnezde. I to u uzrastu od četiri godine“, objašnjava Glinis Retklif.
6. Slažu svoje igračke na vrlo specifičan način
„Moje dete zaista ne bi trebalo da brine da li su igračke složene na ispravan način, na primer, od najviše do najniže, ili od najsvetlijih do najtamnijih“, dodaje.
7. Imaju vrlo razvijenu maštu
„Sviđa mi se bujna mašta, i iskreno, trudim se da nikada ne gušim nevervatne misli svoje dece i ono što se stvara u njima“, kaže ova spisateljica.
Podstaknite razvoj inteligencije kod dece
Profesor Džilijan Stenli sa Univerziteta „Džon Hopkins“ proučavao je visoko inteligentnu decu i pratio njihov razvoj narednih 45 godina – njihovu karijeru, intelektualni napredak itd. Kasnije je osnovao Centar za talentovanu omladinu.
Jedan od tih mališana, koji su imali odlične rezultate na testovima, bila je i Kamila Benbov. Ona je danas dekan na Univerziteta Vanderbilt i izdvojila je osam stvari koje bi roditelji trebalo da praktikuju kako bi podstakli intelektualni razvoj svoje dece, što je dobra podloga za uspeh u životu, prenosi Independent.
1. Izložite svoju decu različitim iskustvima.
2. Podržavajte ih i na emocionalnom i na intelektualnom nivou.
3. Uverite se da imaju pozitivan i snažan odnos sa svojim nastavnicima. Naime, vrlo pametni učenici često traže više izazova u školi, a nastavnik im to može omogućiti – što je jako važno u njihovom napretku.
4. Ako je dete posebno zainteresovano za neku temu ili neki hobi, dajte mu priliku da razvija svoje sposobnosti u tom smeru.
5. Hvalite njihov trud, pre nego njihove sposobnosti. To će im pomoći da razviju poseban način razmišljanja koji pridaje važnost stalnom napredovanju, a ne tome da su statični jer su zadovoljni svojim sposobnostima.
6. Podstaknite decu da postavljaju pitanja i da preuzimaju intelektualne rizike. Ako budu rano izložena neuspehu, a to im predstavite kao deo života u kojem nešto nauče, to će na njih delovati podsticajno.
7. Izbegavajte korišćenje izraza kao što su „nadaren si“ i „veoma si inteligentan“. To deci može postati teret.
8. Testirajte njihove sposobnosti.
Komentari 0