Dešava se da često brinemo da nemamo dovoljno da pružimo deci jer mislimo da smo bez novca, vremena, strpljenja i svega ostalog što se čini bitinim u životima odraslih.
Dobra vest je da možete da učinite dete srećnim i pored toga što mislite da imate malo da mu pružite.
Evo 7 stvari koje svaki roditelj, bez obzira na vreme, novac ili strukturu porodice može da pruži svom detetu i tako mu osigura srećan život:
Budite model sreće
I pored dobre namere, roditelji koji se fokusiraju isključivo na sreću deteta mogu da mu nanesu više štete nego koristi. Naime, kako dete da bude srećno ako su njegovi roditelji nesrećni. Naučite dete da sreća jeste prioritet, ali da je ne treba siliti. Pokažite detetu načine da brinete o sebi. Pratite i nikada ne napuštajte sopstvene snove i ciljeve.
Deca se neće sećati šta ste pokušali da ih naučite već kakvi ste vi model bili.
Podelite odgovornost sa detetom
Čak i mala deca su sposobna da izvrše svoje obaveze. Dete već sa dve godine može da pokupi svoje igračke, da napuni posudu za hranu za kućnog ljubimca i da stavi prljavi veš u korpu. Na taj način dete gradi osećaj samopoštovanja i oseća da doprinosi porodici. Dete će se ponositi svojim radom, osećaće se sposobnim i, iznad svega, shvatiće da njegove obaveze doprinose ovom svetu. Dete koje ima obaveze biće mnogo odgovorinije, disciplinovanije i uspešnije u akademskom životu.
Dozvolite detetu da preuzme razuman rizik na sebe
U prirodi roditelja je da zaštiti dete od mogućih nevolja. Ali isto tako je u detetovoj prirodi da pomera granice. Deca žude da istraže svoje sposobnosti i preuzmu rizik. Ovo nije samo normalno za dečiji razvoj već i neophodno. Preuzimajući razumne rizike dete će graditi osećaj slobode, hrabrosti i dostignuća. To će mu takođe omogućiti i suočavanje sa neuspesima kao jedno od važnih alata za učenje. Neuspeh će im omogućiti da savladaju različite veštine, izgrade otpornost i steknu zrelost. Dozvoljavanje detetu da preuzme rizik nije lako ali je izuzetno dragoceno.
Stvarajte porodičnu tradiciju
Porodična tradica pružice vašem detetu izgradnju identiteta i osećaj stabilnosti. To ne znači da je obavezno prenošenje sa generacije na generaciju i da u tradicijama treba da učestvuje što više članova. Tradicija može biti kreirana u bilo kom trenutku, između više ili manje članova, kako god vi želite. Može biti svrsishodna, spontana, neozbiljna ili ozbiljna. Vaše učešće je ono što joj daje smisao.
Negativne emocije koristite za učenje
Svako dete će nekada osetiti ljutnju, bes, strah, razočarenje i sl. Na žalost, to je sastavni deo života. Međutim, mnogi roditelji pribegavaju kažnjavanju deteta onda kada izrazi neku od negativnih emocija. To je jako loša strategija jer će dete početi da odbacuje svoja osećanja.
Umesto toga, učite vaše dete da se nosi sa emocijama i da ih razume. Takođe, imenujte sve te emocije koje dete iskaže i pričajte o zdravim načinima njihovog ispoljavanja. Ovo nije jednostavno ali je veoma neophodno.
Ne upoređujte
U prilično konkuretnom društvu normalno je da se pitate da li vaše dete prati u razvoju svoje vršnjake. Ali bito je da ove brige ostavite za sebe. Svako dete se razvija u svom ritmu i podsticanje nezdravog takmičenja može izazvati nesigurnost, stres i nisko samopoštovanje kod deteta. Učite vaše dete da bezuslovno ceni sebe.
Podstičite vreme za igru
Slobodna igra nije samo važna za detetovu sreću već i za razvoj. Tokom igre deca uče da rešavaju probleme, imaju interakciju sa drugom decom, otkrivaju svoj svet, eksperimentišu sa svojim sposobnostima i prilagođavaju novim okolnostima. Dokazano je da deca koja se dosta igraju postaju srećniji i uspešniji ljudi.
Komentari 0