5. Uvođenje rutine
I kod večernje i kod jutarnje rutine najvažnije je pronaći sistem koji će detetu odgovarati. Pokušajte da rutinu učinite zabavnom. Većina ljudi vidi stvari ovako: Tek kad obavim ono što moram, mogu da se zabavljam. Stručnjaci smatraju da je bolji način učiniti zabavnim upravo one stvari koje morate da odradite.
Jedna mogućnost je da napravite planer na kojoj će dete uz vašu pomoć iscrtati rutine. Kad dete izvrši nešto sa planera, dajte mu nalepnicu koju će zalepiti pored obavljene stvari. Određeni broj nalepnica u planeru, rezultiraće nagradom za dete. Nagrada ne mora da bude ispunjena odmah, to može da bude izlet sa tatom ili poseta zoološkom vrtu sa mamom.
U ovom slučaju, nagrada nije mito, već motivacija. Ona podstiče roditelje da obraćaju pažnju na postignuća deteta, a dete motiviše da bude ponosno na svoja dostignuća.
6. Zabavne obaveze
Mlađa deca mogu obavljati sve što je potrebno uz igru sa omiljenom plišanom ili drugom igračkom, koja će paralelno sa detetom „obavljati obaveze“.
Deca mlađa od 8 godina, teško razumeju perspektivu roditelja. Zato vikanje; „Zakasniću na posao!“ – zapravo ništa neće rešiti. Potrebno je pronaći način kojim će dete, bez borbe, uraditi ono što mora. Bilo da je to spremanje za vrtić ili školu ujutro ili odlazak na spavanje, prepustite deci da samostalno izvrše bitne zadatke i omogućite im da se pritom zabavljaju.
Uvek se držite ustaljene rutine i redosleda. To znači da ako se dete kupa uveče, pere zube nakon oblačenja ili se češlja pre pranja zuba, uvek treba slediti isti redosled svih aktivnosti. Pridržavanjem iste jutarnje rutine svaki dan ćete zapravo ubrzati celi proces, jer je veća verovatnoća da će deca da urade ono što trebaju bez da ih stalno podsećate.
Komentari 0