5. Reci ‘hvala’. Osnove lepog ponašanja dete uči kdo kuće, od svojih roditelja. Zato češće koristite reč ‘hvala’.
6. Ne znači NE! Zabraniti detetu nešto, znači da se sigurno izlažemo konfliktu. Deca ispituju gde smo slabi, jesmo li umorni ili koriste svaku publiku. Svaki put kad popustimo, dete neće naučiti ništa korisno, zato budite istrajni.
7. Pogledaj šta si uradio/la. Detetu je rečenica: „Dobro si to uradio!“, u principu, besmislena. Naime, deca često ne znaju kako su uspela nešto da naprave i uče ponavljajući određenu veštinu više puta. Zato im radije recite, na primer:“Vau, sam si se popeo na ljuljašku!“
8. Meni se uvek možeš obratiti za pomoć. Deci moraju da osećaju da je svet sigurno mesto. Sigurno mesto je u krilu roditelja koji uvek mora biti dostupan. Kako dete raste, sigurnost pruža roditelj koji je na oprezu, ali koji dopušta razvoj detetove samostalnosti.
9. Dobro to radiš, samo nastavi. Previše kritike i korigovanja ne pomaže jer ionako moramo sami da isprobamo i pokušamo nešto da uradimo dok sami ne uspemo i ne shvatimo. Tako je i sa decom. Zato dopustite detetu da kroz praksu nauči.
Izvor: Roditelji
Komentari 0