To znači da biljke od kojih se pravi organski proizvod moraju da niknu iz semena koje NIJE genetski modifikovano, a stiglo je iz biljke koja je takođe gajena u organskim uslovima. To seme mora biti zasejano u zemljište koje NIJE zagađeno industrijskim i drugim otpadom i toksičnim materijama (mora biti daleko od izvora opasnih materija) a đubri se isključivo prirodnim đubrivom!
Životinje koje su „izvori“ organskih proizvoda jedu isključivo organsku hranu, a ne dobijaju bilo kakve stimulatore (hormone) sa ciljem da budu produktivnije.
- Kako da znamo da je to stvarno tako – ko garantuje sigurnost i pravo organsko poreklo proizvoda
U trci za profitom se neretko pravi kompromis na račun kvaliteta proizvoda. Zato su kontrolni mehanizmi organskih proizvoda izuzetno strogi, a sprovode se na nekoliko nivoa. Svaka ozbiljna država ima svoj inspekcijske – nadzorne mehanizme, ali je proizvođač dužan da pribavi potvrde – sertifikate za svoj proizvod.
Zato postoje ovlašćene kompanije koje se isključivo bave proverom i praćenjem kvaliteta organskih proizvoda, a i one su pod kontrolom „viših“ tela koje ih periodično proveravaju. Ukratko, kad međunarodno priznate kompanije za sertifikaciju daju „zeleno svetlo“ taj proizvod je garantovano organski! Put za dobijanje sertifikata je prilično mukotrpan, a skoro svaka nova zemlja (u koju se planira plasman proizvoda) ponavlja proces sertifikacije u baš toj državi. Zato se dešava da neki proizvod ima VIŠE sertifikata, a to samo doprinosi sigurnosti, kvaliitetu i poverenju u proizvod.
- Da li se procesom prerade organske sirovine gubi njena priroda i kvalitet
To je razumno pitanje, ali je odgovor jednostavan – u procesu dobijanja proizvoda koji se naziva organski, se takođe moraju poštovati striktna pravila. Zato se finalni proizvod i naziva organski i MORA odgovarati deklarisanim podacima.
Tehnološki procesi su odavno savladali mnoge prepreke u izdvajanju (ekstrakciji) biljnih ekstrakata koji se koriste u organskim proizvodima. Tu više nema tajni, ali se zato vodi računa da se sačuva kvalitet supstance koja se koristi za dobijanje organskog proizvoda.
- Zašto su organski proizvodi skuplji
Postoje bar tri suštinska razloga:
Prvi leži u činjenici da je sama organska sirovina skuplja jer NIJE industrijski gajena i tretirana različitim agensima do zrenja i ubiranja.
Drugi razlog je sam tehnološki proces prerade organske sirovine koji je složeniji i „pipaviji“ u odnosu na industrijske – masovne proizvode, pa duže traje i skuplji je.
Ipak, ova tehnologija JESTE u službi zdravlja jer zaista teži ka dobijanju proizvoda koji zapravo unapređuje zdravlje! Za razliku od „klasičnih“ tehnologija za masovnu proizvodnju, kod organskih proizvoda se NE dodaju aditivi koji imaju sumnjiv ili štetan efekat za zdravlje! Ne smeju se dodavati ni veštačke arome, parfemi – NIŠTA što nije prirodno – organsko!
Tu je naravno i ekonomski ili tržišni razlog – i dalje je količina organskih proizvoda daleko manja od industrijske proizvodnje, a profiti kompanija koje se bave „masovnom“ proizvodnjom su ogromni pa su i marketinške kampanje daleko agresivnije i plodonosnije.
- Treba li odvojeno prati bebinu i dečju odeću
TREBA – tu nema dileme.
Razlozi su „higijenski“, ali bi trebalo voditi računa i o tome da NE upotrebljavamo iste deterdžente.
- Da li isto važi i za posuđe
Još više ovo odvajanje pranja treba da važi za posuđe koje se koristi u bebinoj ishrani!
Mnogo je važno šta beba jede, ali čime i iz čega jede. Svi renomirani proizvođači baby opreme koja se koristi za jelo veoma vode računa da im proizvod budu deklarisani kao netoksični, da nemaju štetnih posledica po zdravlje deteta, ali i da su jednostavni za održavanje i da se mogu reciklirati.
Ipak, nedovoljno se vodi računa ČIME se pere dečje posuđe!
Snaga standardnih deterdženata za pranje posuđa leži u ogromnom potencijalu „hemije“ za odstranjivanje nečistoća, ali da li je to potrebno i za bebino (i dečje) posuđe?
Da li je ona „magična“ moć skidanja debelih slojeva masnoća potrebno za bebinu flašicu iz koje je pila mleko ili ceđeni sok, ili za činijicu iz koje je jela bebi kašičicom brižljivo pripremljen – zdrav obrok?
Da li je „sjaj“ koji je tako važan za čaše koje koristimo bitan i za bebino posuđe?
Treba li bebino posuđe posle pranja da miriše na veštačku aromu narandže, jabuke ili šumskog voća?
Potpuno je jasno da je odgovor NE na svako od prethodnih pitanja!
- Pa zar sterilizacija nije dovoljna
Sterilizaciju NE treba mešati sa pranjem posuđa!
Pranje uvek ide PRE sterilizacije – dakle VAŽNO je čime se pere bebino i dečje posuđe. Sterilizacija je proces koji ubija mikroorganizme, obično visokom temperaturom, ali ne mora imati uticaja na „hemiju“ koja je može naći u i na posuđu za bebe. Ima hemijskih supstanci su termostabilne – „otporne“ na visoku temperaturu, pa mogu ostati netaknute posle sterilizacije i to u posudi u kojoj se nalaze bebini sudovi.
Sa druge strane sterilizacija traje ograničeno vreme (retko duže od šest do devet meseci), a i posle tog perioda treba prati bebino posuđe!
Ovo pomalo može da liči na „teoriju zavere“, ali je zaista važno čime peremo ono iz čega nam deca jedu i piju!
- Postoji li u Srbiji organski deterdžent za pranje bebinog posuđa
Srećom postoji!
Zahvaljujući kompaniji (Nea d.o.) koja zastupa FRIENDLY ORGANIC proizvode, u Srbiji se distribuira BEBI ORGANIK DETERDŽENT ZA RUČNO PRANJE BEBI FLAŠICA I PRIBORA ZA JELO koji ispunjava sve stroge kriterijume organskog proizvoda namenjenog za ovu osetljivu upotrebu.
Friendly organic proizvodi se mogu naći u sledećim prodajnim mestima : Letoshop-u autoput Beograd-Niš, u TEMPO- u, i svim bolje snabdevenim apotekama.
- Pa kako organski deterdžent funkcioniše – može li stvarno efikasno da opere bebine sudove
Princip pranja je zapravo svuda isti – potrebne su supstance koje će bukvalno ODNETI prljavštinu sa površine bočice, šolje, činijice ili kašike. One moraju sa jedne strane da se „zakače“ za prljavštinu (ostatke hrane, masnoću…), ali i da se rastvaraju u vodi koja će isprati posudu koja se pere.
U BEBI ORGANIK DETERDŽENT, se nalaze biljni ekstrakti i supstance koje izuzetno efikasno i detaljno peru bebine sudove! Dakle, nema „hemije“ koja se dobija iz hemijsko-tehnoloških procesa za „masovnu“ proizvodnju – sve je prirodno, dobijeno iz biljaka uz poštovanje striktnih principa organske proizvodnje.
- Da li sadrži neke dodatke – aditive
Kao što smo već naglasili ovo je ZABRANJENO da se dodaje organskim proizvodima! Zato NEMA aditiva, veštačkih aroma, i bilo kakvih, po zdravlje opasnih, supstanci. Sve je to sertifikovano brojnim potvrdama od inostranih kompanija koje se bave analizom i kontrolom organskih proizvoda.
- Može li oštetiti kožu
Ne može!
Pošto ne sadrži alkohol, formaldehid i ostale iritanse (supstance koje iritiraju kožu) BEBI ORGANIK DETERDŽENT je prijatelj kože, čak i one osetljive tako da roditelji ne moraju da brinu.
- Da li je opasan za oči
Ni jedan, pa ni organski deterdžent, NE TREBA da dolazi u dodir sa očima. Ako se ovo ipak desi, oči što pre treba isprati mlakom vodom pa su šanse da se bilo šta desi izuzetno male – daleko manje nego kod „standardnih“ deterdženata.
- Da li je ekološki prihvatljiv
Apsolutno da!
Ne sadrži fosfate, ali ni druge ekološki neprihvatljive susptance. Kako je BEBI ORGANIK DETERDŽENT biorazgradljiv on je prijatelj i čuvar naše okoline.
Dakle, radi se o proizvodu koji je izuzetno efikasan za pranje bebi bočica i pribora za jelo, koji ne sadrži štetne supstance po zravlje deteta, a ispunjava SVE stroge kriterijume koje važe za organski proizvod.
Ass.dr Goran Vukomanović, spec.pedijatrije
Komentari 0