Foto: Canva
Znate li da se prvi bebini osmesi dogode već u stomaku? Da, beba se smeje i pre nego što je rođena. Tada se radi o refleksnom osmehu, a ne emocionalnoj reakciji na okolinu.
Prvi bebin osmeh mnogo govori o razvoju. Kada se beba prvi put nasmeje znači da joj je vid znatno poboljšan od rođenja i u stanju je da prepozna vaše lice. Bebin mozak i nervni sistem tada su dovoljno zreli da više nema refleksnih osmeha, a beba postaje svesna da nen osmeh podstiče povezivanje s ljudima. Osmehom će tako od sada do kraja života izražavati zadovoljstvo, uzbuđenje i sreću.
Refleksan osmeh nestaje najkasnije kada je beba stara oko dva meseca, a prvi pravi osmeh možete očekivati između 6. i 12. nedelje života.
Ako još iščekujte prvi osmeh donosimo vam načine kako možete podstaći bebu na osmeh:
Razgovarajte s bebom.
Uspostavljajte kontakt očima kada pričate.
Smešite se detetu često.
Smešne grimase, oponašanje glasanja životinja ili duvanje na detetov stomačić može podstaći smeh, ali s ovim radnjama nemojte preterivati.
Kada se beba prvi put nasmeje, kasnije će to stalno ponavljati. Na svaki njen osmeh vaše oči će zasijati i sami ćete početi da se smejete. U početku osmeh će biti odogovor na vokalnu i vizuelnu stimulaciju. Kasnije, kada se poboljša bebin vid, počeće da se smeje na sam pogled na mamu i tatu. Iako ćete vi videti najviše bebinih osmeha, beba će se smešiti i drugima. Vremenom beba će početi da dodaje i zvučne efekte svom osmehu.
S vremenom će bebin osmeh biti propraćen i zvukom smejanja, pa tako do 5. meseca života možete očekivati i smeh propraćen pravim kikotanjem. Izostanak bebinog osmeha ne znači nužno da nešto nije u redu ili da je beba nesrećna. Bebe vrlo često doživljavaju skokove u razvoju sa nekoliko nedelja odstupanja, tako da nema razloga za zabrinutost. Ako se vaša beba ne nasmeši do navršenog 3. meseca, tada to spomenite pedijatru.
Komentari 0