Rođena je u Atlanti kao treća od jedanaestoro dece, a kada je 1928. završila medicinski koledž u Džordžiji, bila je jedna od tri žene koje su do tada diplomirale na istom koledžu.
Lejla je učestvovala u pronalaženju leka protiv velikog kašlja, a 1971. godine objavila je knjigu „Šansa za svako dete“ u kojoj se istakla kao prvi pedijatar koji je branio pušenje u prisustvu dece.
-Radikalna sam po pitanju brze hrane i slatkiša. Za poslednji rođendan još jednom sam odbila da probam svoju slavljeničku tortu i nije mi teško palo. Poslednjih sedamdeset godina ne unosim nikakve šećere, osim prirodnih koji se nalaze u voću. Slatke stvari potražite u drugim stvarima koje čine život, a ne u hrani! – rekla je doktorka Denmark.
Ona je 2002. godine objavila knjigu „ Doktorka Denmark je tako rekla“ koja predstavlja skup tekstova najiskusnijeg američkog pedijatra sa savetima majkama širom sveta. Godinu dana pre toga sa punih 103 godine i 3 meseca, doktorka Denmark je otišla u penziju, čime je zvanično postala najstariji radno aktivan pedijatar. Preživela je dva svetska rata i 20 američkih predsednika, njeno sećanje je i deo kolektivnog sećanja na čovekova dostignuća u poslednjih sto godina.
Kada su je nakon što je napunila 114 rođendan pitali koji bi savet dala ljudima koji planiraju da dožive stotu, rekla je:
– Kravlje mleko i dovoljna količina vode predstavljaju osnovu dugovečnosti.
Zamenite voćne sokove pravim voćem, ali naravno ne zaboravite da se smejete. U mom slučaju, a verujem i kod drugih ljudi, dobar smisao za humor može da vam produži život.
Izvor: ZenaBlic
Komentari 0