• Jel’ to opasno?
Jeste!
To je gnojna infekcija u glavi – koja, ako se ne leči, može da se iskomplikuje. Širenje infekcije je moguće «lokalno», prodorom kroz meka tkiva i male limfne sudove (koji odvode tečnost iz tkiva), ali i putem krvi. Tako može da dođe do rasprostiranja infekcije, sa zaista ozbiljnim posledicama. Naravno, to neće da se desi, jer si ti odmah posetio zubnog lekara (što je pametno, i za pohvalu) – koji ti je dao antibiotik.
- Kako se leči?
Baš onako kako ti je stomatolog savetovao. Prvo moraš da ispiješ antibiotsku terapiju, pa da se otok smanji, i tek onda da se vidi šta treba da se uradi sa zubom koji je problem. U nekim slučajevima se zub vadi, ali je moguće i da se zub izleči i popravi.
- Zašto ne smem da treniram?
Razlog je vrlo jednostavan – ti imaš gnojni proces u glavi! Tu se odvija borba između bakterija i tvog odbrambenog (imunološkog) sistema, kome pomaže antibiotik. Ako se infekcija proširi, moguće su ozbiljne komplikacije, jer bakterije mogu da naprave nova ognjišta infekcije bilo gde u organizmu.
Fizička aktivnost pomaže širenju infekcije – povećava verovatnoću da bakterije «iscure» i naprave problem. Zato se «odmori» dok otok ne spadne, a posle ćeš brzo da nadoknadiš propušteno.
- Koliko dugo treba da pauziram?
Kao što rekosmo, dok si pod terapijom i dok otok ne spadne – nema treninga! Obično se sve završi za sedam (maksimalno deset) dana. Brzo to prođe!
- Da li otok može da se vrati?
Može, ako se zub ne izleči ili ne izvadi. Zato nemoj da te zavara što će ti brzo biti bolje – to je zbog efekta antibiotika. Pošto je uzrok tvojih tegoba loš zub, to mora da se sredi. Zato se javi stomatologu, po dogovoru.
Komentari 0