Ovome se nada dr Milenko Stojković, direktor Klinike za očne bolesti u KCS i član Komisije za transplantaciju tkiva i ćelija, koju je, zajedno s Komisijom za transplantaciju organa, formirala Vlada Srbije.
– Radimo na predlogu novog zakona koji podrazumeva prelazak na pretpostavljenu saglasnost donorstva. Sve zemlje koje imaju ovaj princip imaju dovoljno tkiva za transplantaciju, a mi imamo možda i najmanje donora u Evropi – objašnjava dr Stojković za „Blic“.
Po aktuelnom Zakonu o transplantaciji, čak i kada osoba za života ima donorsku karticu, ako članovi porodice nakon njene smrti odbiju da potpišu saglasnost da se uzmu organi, lekari to moraju da prihvate.
– Tako se ionako minoran broj od 130.000 ljudi s donorskom karticom na kraju svede na 30.000, a Srbija bi trebalo da ima više od dva miliona stanovnika koji su spremni da budu donori – kaže Stojković.
Pretpostavljena saglasnost znači da smo svi saglasni da budemo donori organa, ali…
– Onaj ko ne želi da donira organe nakon smrti moraće da se prijavi u opštinu ili u sud i da potpiše formular. Postojaće baza podataka u MUP-u u kojoj će uz svačije ime stajati podatak da li je odbio da bude donor. Lekari će, pre nego što uzmu organe, proveriti da li je ta osoba potpisala formular – objašnjava Stojković.
Ipak, i u slučaju saglasnosti, ako član porodice nije saglasan s transplantacijom organa, postojaće procedura da to bude stopirano.
Prema rečima ombudsmana Saše Jankovića već sad treba iznositi sve argumente za i protiv ove ideje o transplantacijama i naznačiti koji su rizici novog zakona, ali pritom, mora se imati u vidu i da će mnogi građani imati strahove.
Izvor: Blic
Komentari 0