Naučnici Mičel Mofit i Greg Braun iz Toronta predstavili su svoju teoriju u vezi sa tim kakva su najstarija, srednja i najmlađa deca u porodici, a kakvi su jedinci.
Najstarija deca
Prema tvrdnji ove dvojice naučnika, prva deca su uglavnom ambiciozna i od njih se očekuju velika akademska dostignuća. Generalno su odgovorniji i zreliji od mlađih braće i sestara, imaju smisla za vodeće pozicije na poslu kojim se bave. Kada dobiju prvo dete, pažnja roditelja je usmerena isključivo na mališana, pa su samim tim i njihova očekivanja veća, kažu stručnjaci. A kada su roditelji imaju velika očekivanja, deca se uglavnom trude da ih ne razočaraju.
Srednja deca
Imaju smisla za saradnju, prilagodljiva su i društvena više nego starija braća ili sestre. Roditelji nemaju tako velika očekivanja kao od prvog deteta, pa su zato mlađi mališani manje ambiciozni nego starija braća/sestre, zbog čega imaju opušteniji, manje odgovoran pristup životu.
Najmlađa deca
Najmlada deca su uglavnom vrlo dopadljiva i šarmantna. Kreativniji su od starijih braće i sestara, imaju više samopouzdanja. S obzirom na iskustvo roditelja sa starijom decom, pravila koja važe za najmlađu decu su uglavnom manje striktna, a očekivanja od njih su manja. Kao rezultat toga, najmlađi mališani su uglavnom manje odgovorni jer stalno očekuju da ih neko drugi „vodi“.
Jedinci
Deca koja nemaju braću ili sestre uglavnom su kreativna i veoma snalažljiva. Takođe su zrela i odgovorna, vole da kontrolišu stvari, a ne vole nered. Očekivanja roditelja od jedinaca su najčešće velika, ali za razliku od najstarije dece, jedinci ne moraju da se „bore“ za pažnju roditelja. S obzirom na to da žive sa odraslima, odnosno nemaju mlađu braću i sestre, često su veoma zreli, ali ponekad upravo zbog toga imaju problem u druženju sa vršnjacima.
Naučnici Mičel Mofit i Greg Braun naglašavaju da su ovo ipak samo teorije i da način vaspitanja, kao i uslovi u kojima deca odrastaju igraju veliku ulogu u određenju njihovih osobina.
Komentari 0