Studija sa Tehnološkog univerziteta Kvinslend je potvrdila da dnevno kratkotrajno spavanje može imati loš uticaj na spavanje tokom noći. Istraživači imaju velike dokaze o nepotrebnom dremkanju nakon pregleda više od 25 australijskih i međunarodnih studija sprovedenih kod dece mlađe od 5 godina.
Vođa istraživanja profesor Karen Thorpe kaže da je široko rasprostranjeno mišljenje da je san dobar za rast dece ali popodnevni san pomera večernje vreme odlaska na spavanje kod dece starije od tri godine. Dokazano je da posle druge godine, dnevno spavanje ima uticaj na kraće noćno spavanje sa prekidima u toku spavanja i češćim buđenjem u toku noći. On takođe navodi da je potreba za dnevnim snom posledica neprespavane noći u celosti, čime se stvara začaran krug. Uticaj popodnevne dremke na ponašanje, zdravlje i razvoj dece još uvek nije dovoljno ispitan.
Stručnjak za san dr Rafael Pelavo takodje navodi da ukoliko roditelji žele da imaju neko kvalitetnije vreme za sebe u večernjim satima i žele da im deca idu ranije u krevet, svakako treba da se potrude da iz dnevnog rasporeda izbace spavanje za decu preko treće godine. Ukoliko rade do kasno, ako žele da im deca budu budna i provedu malo vremena zajedno – onda decu treba da stave da spavaju popodne, ali to može pokvariti njihov noćni san. Roditelji često stavljaju decu da odmore samo zato što je njima samima potreban odmor ili planiraju da urade nešto za to vreme. Ipak, najvažnije je da dete ima u toku noći neisprekidan i kvalitetan san. Deca se među sobom razlikuju po vremenu koje im je potrebno dnevno za spavanje ali svakako treba da se teži da idu ranije u krevet i da prespavaju celu noć bez buđenja, da noćni san traje dovoljno dugo, što se može postići izbacivanjem dnevnog spavanja.
Sin(6) i cerka(5), u vrticu imaju popodnevno spavanje, ona bi uvece zaspala oko 9, ali on ne moze da zaspi do 10, a ustaju u 6. Kad su kuci ne spavaju popodne i mislim da im ne treba. A najmladji ima 2god. I njemu definitivno treba, ne dremka, nego spavanje. Jednom nije zaspao popodne, vec oko 7 i probala sam da to bude za celu noc, ali se on probudio u 10, pa nije zaspao do 1. Sto je meni nenormalno. Inace cerkica je izbacila sa 3god popodnevno spavanje, stariji sin sa 4god.
Majka sam dvoje dece, jedno od 4 i jedno od 7 godina. Obojica su samostalno izbacila dnevno spavanje negde u periodu izmedju 3-4 godine. Mladji doduse je u stanju da zaspi popodne ako smo u kolima, ali kod kuce to nikad ne uradi. Od kad su bili stari oko godinu dana pocela sam da ih stavljam na spavanje najkasnije u 9.00, i obicno su spavali 10-11 sati. I dan danas idu na spavanje najkasnije u 9 vikendom, dok radnim danima odlaze na u 8.00 kako bi mogli da dobiju tih 10-11 sati kvalitetnog nocnog sna.
Moj sin koji ima skoro 3 godine spava nocu oko 9 sati u kontinuitetu (sem kada su velike vrucine pa se budi jer zedan ili kada sanja nesto lose). Danju jos uvek spava 2 sata I to ga po pravilu budimo, jer bi spavao I 3 da ga ne budimo. Desilo se par puta da nije popodne odspavao I onda mi je zaspao uvece u 19h, pa mozete misliti kada se ujutru probudio. Mislim da je ovo stvarno individualno I zavisi I od deteta ali zavisi I od toga koliko se dete umori. Meni je dete svako prepodne I zimi I leti napolju po 3 sata, trci, skace, igra se, vozi trotinet, pa naravno da onda ne moze da izdrzi bez sna do veceri. Stvarno mislim da ne treba nista generalizovati ali mozda tu treba traziti problem ako dete nocu lose spava…
Postovani, sta je onda Vasa preporuka za spavanje nocu- koliko sati sna u kontinuitetu i u koje vreme da se legne da bi bilo idealno za decu od 3 do 5 godina?
Da se legne oko 22 i da bude bar 9h u kontinuitetu
U redu, slazem se sa tim, ali zar nije MALO samo 9 sati sna a 15 sati aktivnosti za cetvorogodisnjaka? Moje dete od 3 godine legne do 22 sata i spava nekad i vise od 9 sati, ali ako ne odrema sat preko dana, veoma je nervozan.
Svako dete je za sebe. Imam dve devojcice od skoro 6 i 4god i spavaju popodne,i uvece u 9h im je kraj ne mogu da izdrze. I spavaju celu noc do 8h ujutru. Tako nam je od pocetka.