Od odnosa koji smo imali sa majkom zavisi svaki deo našeg života. Od sistema vrednosti, preko samopouzdanja, pa do porodičnog i seksualnog života. Jer emocionalno nasleđe koje smo dobili od majke, to smo zapravo mi. Američki klinički psiholog i poznati porodični terapeut Stefan Polter kaže da uticaj majke može da bude opasan samo ako ostane neosvešćen ili pogrešno shvaćen.
Čim čovek razume taj uticaj, on se pretvara u pozitivnu silu, koja život može samo da poboljša. Polter je podelio sve majke na pet tipova: perfekcionistu, nepredvidljivu, najbolju drugaricu, egoistu i idealnu.
Pronađite u tekstu čije ste vi dete i saznajte šta vam je dobro, a šta loše usadila majka tokom odrastanja.
DOMINANTNA
Dominantna majka je najčešći tip majke. Ona ne shvata da je dete individua za sebe i ne pušta ga da se odvoji. Egocentrična je i nema samopouzdanja.
Jake strane njene dece
Deca dominantnih majki su verni prijatelji i partneri. Uvek su puni podrške za druge, uvek su spremni da pomognu i rešavaju tuđe probleme. Tuđa nesreća ih duboko pogađa.
Njihove slabosti
Sumnjaju u sebe i svoje sposobnosti. Boje se donošenja odluka i ne veruju svojim osećanjima i sudovima jer im je mišljenje majke uvek bilo značajnije od sopstvenog.
NAJBOLJA DRUGARICA
Tretira decu ravnopravno, čime nesvesno izbegava odgovornost za njih. Umesto uloge odraslog, koji štiti i brine, ona je u ulozi detetovog partnera i sabesednika. Na taj način dete praktično ostaje bez majčinske figure. Ovakva majka ima velike emocionalne potrebe, pa se zbog toga i sama ponekad oslanja na dete.
Jake strane njene dece
Oni bolje od ikoga shvataju značaj granica u odnosima. Često su vođe u odnosima i preuzimaju na sebe maksimalnu odgovornost za druge.
Njihove slabosti
Deca čije su majke „najbolje drugarice“ često pate od osećaja da su nevoljena i plaše se odbacivanja. Dosta su uvredljivi i misle da ih drugi ne cene dоvoljno.
NEPREDVIDLJIVA
Razdražljiva i nestabilna, ova žena ne ume da kontroliše svoja osećanja. U svojoj glavi stvara probleme i krize i tamo gde ih nema. Ovo određuje njen roditeljski stil, za koji je karakteristično da prenosi osećaj krivice na decu.
Jake strane njene dece
Deca nepredvidljivih majki postaju empatične osobe, sa fantastičnim kapacitetima za rad s ljudima. To je tako jer su od malih nogu morali da nauče da razumeju majku, pa im to pomaže da tokom života izlaze na kraj s raznim komplikovanim situacijama, tuđim besom i ljutnjom.
Njihove slabosti
Uporedo s tim što iskreno brinu za druge, mogu da budu depresivni, melanholični i razdražljivi.
PERFEKCIONISTA
Ona je najveći kontrolor među majkama. Preterano brine, plašljiva je i previše polaže na utisak koji ostavlja na druge. Zato o sebi gradi predstavu koja nije uvek u skladu s njenom pravom prirodom, ali je u skladu sa onim što ona misli da treba da bude.
Jake strane njene dece
Deca majki perfekcionista odrastaju u odgovorne ljude, koji su oslonac svima. Rad, red, disciplina i upornost za njih su najvažnije vrednosti.
Njihove slabosti
Previše su samokritični, pate od kompleksa niže vrednosti i često osećaju emotivnu prazninu. Imaju osećaj da ih ceo svet posmatra i za nešto osuđuje.
IDEALNA MAJKA
Verovali ili ne, takve postoje, mada ih nema mnogo. Stefan Polter u svojoj knjizi kaže da ih je svega 10 odsto. One su emotivno stabilne, tretiraju decu kao samostalne ličnosti, štite ih, a ne guše. Pomažu im da se osamostale. One nisu savršene, ali se deci posvećuju s puno volje i razmišljanja.
Jake strane njene dece
Deca ovakvih majki imaju puno snage da se nose sa svim životnim situacijama. Dobro podnose neuspeh, kritiku i odbijanje. Nisu uvredljivi i sumnjičavi. Ne plaše se rizika. Razumeju i poštuju različita mišljenja. Emocionalno su autonomni.
Njihove slabosti
Imaju i ta deca nekih slabosti, ali njihove mane nisu takve da ih remete u funkcionisanju ili im smetaju da uživaju u životu punim plućima.
Komentari 0