Bolest je stanje opšte «uzbune» u organizmu. Tada se odigrava jedan pravi «rat» oko preuzimanja dragocene teritorije – našeg tela i zdravlja. Sve naše odbrambene ćelije su aktivirane i neprestano u borbi. Povišenje temperature, apatija, gubitak apetita, pospanost… samo su neki od znakova kojima se telo bori i štedi energiju za bitke.
Najčešći uzroci bolesti kod dece su infektivnog porekla (virusi, bakterije, gljivice, paraziti), pa je razboljevanje u najbližoj vezi sa smanjenjem imuniteta. Jer, kada nema šta da nas brani, uvek ima šta da nas napadne. Dok je imunitet odraslih najčešće poljuljan stresom, umorom i nepravilnom ishranom, imunitet najmlađih najčešće zavisi od sna i ishrane.
Značaj ishrane
U dečjem uzrastu, ishrana nije samo izvor materija neophodnih za rast organizma (ili obnovu kod odraslih), već i skup esencijalnih materija koje poboljšavaju funkcionisanje celog tela, odnosno utiču na jačanje organizma. Dobro usklađen jelovnik ne služi samo u cilju rasta, nego i u cilju prevencije bolesti – i danas, i sutra, i u starosti.
Usklađivanje obroka sa dečjim potrebama i ukusom je teži deo posla. Postoje brojne knjige koje nude rešenja, kao i saveti pedijatara, pa je danas više nego lako da se dete ispravno i izbalansirano hrani.
Ne mogu da jedem…
Ali, problem nastupa kada se dete razboli – kada izgubi apetit, povraća, ima dijareju, temperaturu… U tim akutnim stanjima, potrebno je voditi računa o nadoknadi tečnosti. Tada dete najčešće odbija hranu, ali što se tiče tečnosti, tu roditelji moraju da budu uporni (voda i nezaslađen čaj su najbolji izbor). Dobro hidrirano dete će se lakše i brže izboriti sa opakim napadačima.
U drugoj fazi bolesti (osim ako se radi o crevnoj infekciji, kada je važno pridržavati se propisane dijete), hidriranje može da se nastavi ceđenim sokovima od pomorandže, limuna, šargarepe, kivija (bilo bi dobro izbegavati veštačke sokove – zbog aditiva i konzervansa, koji u periodu «opšte borbe» samo dodatno opterećuju organizam). Trećeg, četvrtog dana bolesti mogu da se dodaju probiotici (jogurt), pomešani sa suvim voćem, orašastim plodovima i žitaricama. Svih dana bolesti se preporučuje nemasna pileća supa i obilje zelenog povrća.
Šta izabrati?
U stanju zabrinutosti zbog detetove bolesti, najgore što možemo da uradimo jeste da besomučno lutamo po pijaci, tražeći egzotično voće i povrće.
Kao što su stari mudraci govorili: «Lek ti je ispred nosa», tako i biva. Na pijačnim tezgama možete da nađete namirnice u skladu sa godišnjim dobom i područjem.
Umesto da tražite najlepše plodove, tražite obične, neupadljivog izgleda. Voće i povrće savršenog izgleda je prošlo pravu hemijsku golgotu.
Umesto toga, razmišljajte o bojama. Boje duge u tanjiru ozdravljuju.
Beta karoten, koji namirnicama daje narandžastu boju – sadrži šargarepa, bundeva, pomorandža.
Likopen – crveni biljni pigment je sastojak paradajza i paprike.
Lutein i hlorofil, odnosno zelenu boju zdravlja imaju spanać, blitva, brokula.
Antocijan – ljubičasti pigment sadrži plavi patlidžan i radič (vrsta salate).
Sve pomenute materije čine grupu polifenola i osnovni im je zadatak jačanje imuniteta i odbrana od mikroorganizama.
Probiotici
Probiotici su «dobre bakterije», koje čuvaju i obnavljaju našu crevnu floru. Njihov najbolji izvor je jogurt. S obzirom da temperatura uništava mlečne fermente, drugi mlečni proizvodi su obično osiromašeni probioticima. U kombinaciji sa integralnim žitaricama, suvim voćem i orašastim plodovima, obezbeđeni su i vitamini B grupe, gvožđe, kalcijum, magnezijum… koji zajedno jačaju i podižu oslabljen organizam u toku i posle bolesti.
Ne preporučuje se…
Treba izbegavati slatkiše, grickalice, slatke i gazirane napitke – zbog loših nutritivnih i energetskih karakteristika. Oni zbog načina pripreme sadrže zasićene masti, proste šećere, konzervanse, aditive, soli… Svi ovi nusprodukti su neprijatelji kako dečjem, tako i odraslom organizmu. I to ne samo u stanju akutne bolesti, već i najvećeg zdravlja. Naravno, pažnja i ljubav su ipak na prvom mestu – kako preventivnih, tako i lekovitih «životnih namirnica».
dr Rijalda Ostojić
Komentari 0