Foto: Pixabay
Često prva reakcija da beba nije adekvatno obučena bude osip koji se pojavi po koži, a nekada se može javiti i povišena temperatura koja veoma uplaši roditelje. Ono što pedijatri najčešće viđaju je da baš takvo dete koje ima temperaturu roditelji dovedu sa previše garderobe na sebi a da i ne pomisle da je pretopljavanje deteta uzrok osipa ili temperature. Beba kojoj je vruće je uznemirena i uplakana, kao da roditeljima govori da joj je toplo.
U uslovima normalne spoljne temperature (22-23 stepena), zdravo terminsko novorodjenče treba obući slojevito – bodi benkica i pamučni donji deo. Kapica nije potrebna. Važno je da odeća bude od pamuka i da se lako oblači.
Bebine ruke i stopala su uvek hladna a glava je toplija zbog specifičnosti cirkulacije u najmlađem dobu. Nemojte pretopljavati bebu prema dodiru rukica i stopala, jednostavno na nogice obucite čarapice ali nemojte dodavati ostalu garderobu. Za proveru da li je bebi vruće koristite da dodirnete svojom rukom bebino telo. Ono ne sme da bude znojavo i pretoplo kada dodirnete rukom, treba da bude iste temperature kao i Vaša ruka.
Bebe treba zaštititi od visokih temperatura. Treba ih raskomotiti, pelene, pamučni bodi kratkih rukava i čarapice na nogama su sasvim dovoljne kada su napolju visoke temperature. Potrudite se da odeća bude od pamuka, gušćeg tkanja kako bi adekvatno štitila dete od sunčevih zraka. Pri viskom temperaturama i čarapice možete slobodno skinuti. Obavezni su šeširići i kapice za vreme koje beba provede na suncu. Beba može da bude izložena sunčevim zracima ujutru do 10:30, 11h i popodne posle 17h. Treba da bude namazana kremom sa zaštitnim faktorom, u prvoj godini taj faktor treba da bude SPF 30, zbog produkcije vitamina D, ali bebu treba češće mazati. Deci iznad prve godine se preporučuje krema sa zaštitnim faktorom 50. Bebi treba ponuditi i vodu posle svakog obroka kada su visoke temperature zbog većih potreba. Naočari za sunce puno roditelja stavlja zbog “modiranja deteta”, ali oči svakako treba zaštititi, ali po mogućstvu kvalitetnijim naočarima jer plastične naočari kvare vid. Bebi treba češće menjati pelene u toku letnjih meseci.
Veoma je važno da ne postoje velike oscilacije u spoljnoj temperaturi- treba biti posebno obazriv kada se koristi klima u stanu i u kolima. Klimu pred svaku sezonu treba očistiti, a treba podesiti da hladi na prijatnu temperaturu, da razlika spoljne i unutrašnje temerature ne bude više od 5-7 stepeni. Ne sme da duva direktno na dete. Kada se izlazi iz stana, klimu treba ugasiti 10ak minuta pred izlazak kako bi se organizam adaptirao. I u kolima treba koristiti klimu, ali pre izlaska iz kola treba otvoriti prozore da bi se temperatura približila spoljnoj.
Postovani,
Beba je rodjena 22.05. Mislili smo u septembru ici na more, ja bas nesto i nisam za to jer mislim da je on premali. Zanima me vase misljenje?
Hvala u napred
Srdacan pozdrav
Beba može ići na more uz veliki oprez da se sklanja sa sunca od 10 do 17h i boravi u dobroj hladovini.
Pozdrav! Molim ako možete reći kako obući dijete od 11.mj za spavanje po ljetu? Temperatura u kući je oko 24 25 nekad i 26. Nema klime, samo ventilator ponekad radi tokom dana kad je jako toplo.
Hvala!
Dovoljno je da beba bude u bodiu i ako treba pokrijete tankim prekrivačem.
Kako nocu oblaciti bebu kada je leto i tople noci? Beba ima 9 meseci… Hvala, pozdrav!
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Odličan članak!!! Često čitam tekstove koje objavljujete, ali i komentare, odnosno pitanja i odgovore specijalista i baš me čudi da o ovoj temi još nema ništa… Da li možete da preporučite neko sredstvo za zaštitu od sunca sa spf 30? Za par dana idemo na more, beba je stara 7,5 meseci. Hvala i pozdrav!
LAdival ili SebaMed, ali OBAVEZNO sa SPF 50!
Samo u tekstu piše da bebe do godinu dana treba mazati faktorom 30 :). Hvala na odgovoru!