Nakon već dobro poznatih raskošnih knjiga Srpske narodne bajke, Srpske narodne pripovetke, Srpske narodne lirske pesme i Srpske narodne junačke pesme pred čitaocima je nova knjiga – Srpske narodne umotvorine.
Ova knjiga sadrži bisere narodne mudrosti koji su nastajali vekovima, a koje je pažljivo sakupljao Vuk Stefanović Karadžić. Poslovice su od davnina poznate u svim kulturama. Etiopljani, na primer, kažu da su reči bez poslovica kao jelo bez soli, a Uzbekistanci da su reči dedova izvor mudrosti. One obuhvataju sve važne oblasti života i predstavljaju značajno svedočanstvo duhovnog trajanja svakog, pa i našeg naroda. Zalažu se za najveće ljudske vrednosti – za pravdu, poštenje, rad, slobodu, ljubav, prijateljstvo, znanje, razumevanje. Stvarao ih je narod u svakodnevnom životu, ali su dolazile i iz pisane književnosti, iz kultura drugih naroda i epoha, prenosile se i menjale kao i život što se razvijao i menjao.
Ta godinama sticana saznanja pretočena su u brojne oblike: poslovice, pitalice, zagonetke, izreke, poređenja, blagoslove, zakletve, razbrajalice, brzalice itd. Takvom podelom narodne umotvorine predstavljene su i u ovoj knjizi, a priređivači Simeon Marinković i Slavica Marković napravili su izbor najvrednijih narodnih umotvorina, najboljih misli o srpskim narodnim umotvorinama i nastojali su da tome dodaju svoja viđenja i ocene.
Svojim crtežima i brojnim prilozima – fotografijama običaja, obreda, odevnih i drugih predmeta, šara i vezova utkanih na njima, preuzetih najviše iz zbirki Etnografskog muzeja, knjigu je ukrašavala Mirjana Živković. Sve to na živopisan način oslikava milje u kojem su nastajale srpske narodne umotvorine.
Na početku ove lepe i bogato ilustrovane knjige urednički tim zaključuje da je narod beskrajno bogatstvo i raznovrsnost života ispredao u svom jeziku uživajući u sladosti reči i kazivanja. Zato se jezik tako razgranao i raskrupnjao. Ove kratke govorne forme to najbolje pokazuju.
Knjigu Srpske narodne umotvorine možete prelistati ovde.
Edicija Pustolovine
Edicija Pustolovine okuplja najlepša književna dela pomoću kojih se putuje kroz vreme i u razne krajeve, susreću se zanimljive ličnosti i događaji, upoznaje se sa kulturom i mudrošću srpskog naroda na slikovit način i otkriva se lepota i bogatstvo jezika.
Knjige iz ove edicije dobile su brojne nagrade, među kojima su i Nagrada Beogradskog sajma knjiga za dečju knjigu 2003. godine, kao i Nagrada Beogradskog sajma knjiga za najbolju ediciju 2007. godine.
Objašnjenja nepoznatih pojmova, simboličnih značenja predmeta, bića ili pojava o kojima se govori, kao i opisi običaja, sredine i vremena u kojima su pesme, bajke, pripovetke i umotvorine nastajale, čine ove narodne tvorevine bližim mladom čitaocu. Pored ilustracija koje ovim izdanjima daju poseban duh i lepotu, a koje su delo Boba Živkovića, Dušana Pavlića i Mirjane Živković, knjige sadrže i bogat dokumentarni materijal. Na kraju svake knjige nalazi se Pustolovni dodatak u kojem je data ocena vrednosti srpskih narodnih pesama, bajki, pripovedaka, odnosno umotvorina, kao i zanimljiv pregled kazivanja istaknutih ličnosti o lepoti svakog od navedenih oblika kazivanja srpskog narodnog stvaralaštva.
Svrha ovih knjiga jeste da se mladim generacijama približi duh i lepota narodnih bajki, pripovedaka, umotvorina, lirskih i junačkih pesama – najvećih blaga naše kulturne baštine.
Ove knjige imaju trajnu vrednost i neophodan su deo svake kućne biblioteke.
Komentari 0