Foto: Davidclow
Spavanje nije kontinuirano stanje; ono se javlja u ciklusima, a svaki od njih ima svoju funkciju u obnavljanju energije i održavanju zdravlja. Tokom noći doživljavamo nekoliko devedesetominutnih ciklusa sna, svaki praćen kratkom REM fazom, fazom ubrzanih pokreta očiju. Svaki devedesetominutni ciklus sna sastoji se od četiri faze.
Treća i četvrta faza ovih ciklusa nazivaju se „delta snom“, ili dubokim snom. One su važne za dve značajne oblasti koje se odnose naročito na malu decu. Tokom delta sna, telo dobija gotovo polovinu svoje dnevne doze ljudskog hormona rasta (HGH). On podstiče rast, održavanje i popravljanje mišića. Popravljanjem telesnih tkiva i skladištenjem energije, možemo se oporaviti od stresa prethodnog dana. Obratno, gubitak delta sna rezultira oslabljenim mišićnim tkivom. Ovo je važno jer što više mišića imamo, sagorevamo više masnoća. Mišići, dakle, služe da održe energiju našeg metabolizma. Stoga, ukoliko nam je uskraćen san, bolje je da ne ustanemo rano da bismo otišli u salu na vežbanje. Delta san je takođe važan za decu i zbog njegove veze sa imunim sistemom. Gubitak delta sna rezultira time da telo proizvodi manje prirodnih NK ćelija[1] za borbu protiv infekcija i velikih bolesti. Takođe umanjuje aktivnost postojećih T ćelija i interleukina u signalizaciji imunološkom sistemu da odgovori na infekciju.
Najviše snova imamo u REM fazi spavanja i čini se da ona ima različitu funkciju od bilo koje od četiri faze zaokruženog devedesetominutnog ciklusa sna. Tokom REM sna mozak je veoma aktivan. Zapravo, ova aktivnost moždanih talasa oponaša budno stanje. Ako je delta san perod obnavljanja i oporavljanja, REM san je vreme za pojačan dotok krvi u oblasti mozga koje pokrivaju pamćenje i osećanja. Izgleda da se rešavanje problema i klasifikovanje doživljaja dešava u to vreme. To može biti razlog zašto ograničavanje REM sna rezultira osećajem mentalne tuposti. Periodi REM sna produžavaju se tokom noći, a najduži se javlja u poslednjem satu. Stoga nas spavanje samo šest do sedam sati noću uskraćuje za poslednji, i moguće najproduktivniji period REM sna.
Malo smo se detaljnije pozabavile opisom doprinosa i uloge spavanja u zdravom životu, zato što je san u središtu dobrobiti deteta. Jasno je da je od suštinskog značaja da beba nauči da bude samostalna u spavanju, što je sastavni deo vođenja računa o sebi. Od početka, cilj roditeljā je da nauče svoje dete kako da se samo uspava i da spava samo, kao pripremu za doživotno dobar san. Paralelan ovom cilju je cilj da se bebi pruži pomoć da, tokom procesa rasta, postepeno prihvata svoju ulogu u učestvovanju i saradnji u porodičnom životu. Baš kao što treba da spava dobro zarad sebe same, vremenom mora da nauči i da ne ometa druge članove porodice kada spavaju.
Koliko je sna potrebno za dobro zdravlje? Iako postoje individualne razlike, novorođenčadi je obično potrebno šesnaest do osamnaest sati dnevno. Sa otprilike tri i po meseca, broj se spušta na četrnaest do petnaest sati, a veći deo tih sati zasigurno se dešava noću do uzrasta od dva do dva i po meseca. Do šestog meseca, beba spava cele noći sa dva dnevna spavanja. Prepodnevno spavanje ima jaču aktivnost REM sna. Popodnevno spavanje predstavlja tiši period. Do vremena kada dete napuni dve godine, REM san zauzima dvadeset do dvadeset pet posto njegovog ukupnog sna. Količina ostaje relativno konstantna tokom ostatka njegovog života. Između druge i pete godine, detetu je potrebno dvanaest sati sna noću sa jednim popodnevnim spavanjem ili perodom odmora.
Gotovo je sigurno da će u nekom trenutku između prve i druge godine vaše dete praviti probleme oko odlaska na spavanje. Tim pitanjem kako odgovoriti na ovu situaciju bavićemo se kasnije u ovom delu poglavlja. Sada želimo da napomenemo da je važno znati da skraćivanje dnevnog spavanja deci ne pomaže da bolje spavaju noću. Obratno, ovakva praksa dovodi do preteranog umora i nervoze, pa im je još teže da se opuste za dobar san preko noći. Deca starija od tri godine uglavnom ne bi trebalo da spavaju više od sat tokom popodnevnog odmora. Duže spavanje moglo bi da utiče na njihov danonoćni ritam sna. Petogodišnjacima obično nije potrebno da spavaju, ali je bitno da u nekom trenutku tokom popodneva imaju jedan sat spokojnog vremena.
Deca uzrasta od šest do devet godina trebalo bi da spavaju deset sati noću. U uzrastu od desete do dvanaeste godine, oni su u fazi optimalne energije i zdravlja i obično im je potrebno samo osam do deset sati sna. Sa dvanaest do petnaest godina, ponovo ulaze u veoma ranjiv i osetljiv period sličan onom u prve tri godine života. Ponovo im je potrebno čak deset do dvanaest sati spavanja. Takođe imaju velike koristi od povremenih desetominutnih ili dvadesetominutnih perioda odmora, pa čak i dremke, tokom dana. Odraslima je, kao što smo pomenuli, potrebno redovnih osam sati sna, mada nekim odraslim osobama može biti potrebno čak devet sati, dok drugima može trebati nešto manje od osam sati sna.
Da li ce mi se kolicina mleka umanjiti jer imam informaciju da je noc dosta vazna za laktaciju…?
Jako mi je važno jer je beba alergicna na protein kravljeg mleka tako da zelim dojiti sto duze.Nista mlecno svakako ne sme do godinu dana. Odgovara joj Nestle Nan Ha za jednu alternativu obroka u kasici.
Molim vas, predložite mi nekoliko koraka za odvikavanje nocu od uspavljivanja sikom.
Nažalost to NEMA „koraka“ – jediin način je da se prestane sa noćnim podojima (govorino o bebama u drugoj polovini prve godine), a da se beba teši na SVE načine, osim podojem i prebacivanjem u Vaš krevet.
Beba ima sedam meseci. Budi se nocu cesto trazi da sisa. Nikada nije htela dudu. Utesim je i vratim u krevetac ali ona se budi na petnaest minuta pola sata.
Sta da radim, kako da resim ovo?
Prvi i najvažniji korak je da PREKINETE ovo besmisleno noćno dojenje! Bebu se navikli na tešenjem podojima, a to je veoma loša navika!
Pomazute bebu, ljuljuskajte je, pevušite… sve može, samo NE da sisa i NIKAKO da se prebacuje u Vaš krevet!
Bolje je da malo odplače nego da je ovako tešite…nije to lako, ali morate biti uporni i strpljivi.
Postovani, moja beba ima sedam i po meseci. Voli da spava na dojci. Od rodjenja lose spava i budi se na pola sata, kao kada je navijes. Nekad nastavi ako se potrudim, ljuljanjem i davanjem dojke, nekad ne. Nocu se cesto okrece,mrda nogicama, zatvorenih ociju. Uzimam je, tesim i dajem dojku. Povuce par puta ne zbog gladi vec zbog utehe.
Vec je velika a znam da gresim.Ne volim da place i jako sam brižna. Jako sam umorna jer se neretko nalazi u NASEM krevetu na dojci. Volela bih da resim ovo na bezbolan nacin, obostrano bezbolan.
Inače, zdrava i napredna beba.Hemoglobin joj je 135,trudim se da je zdravo hranim.Rodjena sa 4250kg.
Reaguje na buku pri spavanju, aspirator i bela buka je pomagač.
Znaci, od rodjenja spava kratko, uz budjenja, u rukama, jer ako je ostavis da nije naspavana kasnije je kezava, pospana…
Molim za savete… Hvala mnogo unapred na njima…
ODMAH ovo treba prekinuti! Opasno je i potpuno pogrešno da beba spava NA vama u Vašem krevetu. Ti NEMA dileme i kompromisa.
NEMA drugog načina osim da se beba stavi u krevetac i NE UZIMA u NE stavlja u Vaš krevet. Sve vrste tepenja su ok, ali ne i ovo što radite. treba uzdržati bebino plakanje i negodovanje…to je neminovno, ali daleko manje štetno od ovoga što radite!