Zabrinuti za decu, njihovo zdravlje, odrastanje, ponašanje, često nemoćni da pomognu, roditelji se sve više odlučuju da potraže savet od psihologa. Telefonske linije preko kojih će anonimno izneti ono što ih tišti, sve su popularnije među roditeljima. „Blic“ vam predstavlja najčešća pitanja i odgovore.
Šta da radim kada se dvogodišnjak baca i vrišti?
To je njegova faza razvoja. Vikom pokazuje nezadovoljstvo i ljutnju jer još nije naučilo da osećanja izražava rečima. Zagrlite ga, ponudite mu drugu aktivnost ili predmet.
Ako mu preusmerite pažnju umesto da se naljutite i vičete, vremenom će se i njegovo ponašanje promeniti.
Razvodimo se i teško održavamo kontakt
Vi ste se razveli od svog partnera, ali oboje ostajete roditelji dece. Kada se brak završi, nije završeno roditeljstvo. Briga o detetu je i dalje zajednička odgovornost. Vaša je obaveza da omogućite kontakt s drugim roditeljem.
Dete mi nije pozvano na rođendan kod druga iz odeljenja. Šta da radim?
Razgovarajte s detetom. Vidite kako se oseća. Ako primetite usamljenost deteta, pomozite mu da se uključi u neku vršnjačku grupu. Najvažnije je da budete tu.
Da li je moje mleko kvalitetno?
Najbolja varijanta je da majka svaki put kada se dete promeškolji stavi bebu na dojku. Posle pet, šest dana počinje da se uvećava količina mleka, posle čega se pravi prelazno mleko, koje izgleda vodenasto. Nemojte se plašiti jer posle 15 dana kreće da se luči zrelo mleko koje je baš onako kako treba za tu bebu.
Imam zastoj mleka
Za taj problem uvek dobro dođe tuširanje toplom vodom ramenog pojasa i dojke. Takođe, držite 15 minuta hladnu obloga između podoja na mestu gde je zastoj. Toplu oblogu stavite pred podoj.
Bebin nos je stalno zapušen?
Nek se bebin nosić očisti fiziološkim rastvorom pred podoj, jer ako je zapušen beba ne može da sisa.
Gde i kako beba da spava?
Beba treba da spava na leđima na ravnoj površini, bez ikakvih podupirača. Nije poželjno, naročito ako ste bolesni, da beba spava pored vas.
Da li je sve u redu sa bebinom stolicom?
Postoji pravilo sedmice, a to se odnosi da beba nekada nema sedam dana stolicu, ali i da ima svaki dan sedam puta dnevno. Ako nema sedam dana stolicu, to znači da sve što posisa iskoristi. Bitno je posmatrati bebu, da li napreduje ili se muči ili tužno plače. Ako je vesela, lepo sisa, lepo spava, nema razloga za brigu. Pravilna boja stolice je zlatnožuta, ali može da bude i druge boje.
Brojevi telefona za pomoć
Razgovore sa savetnicama usluge „Halo beba“ roditelji mogu obaviti svaki dan od 00 do 24 pozivom na broj 011/7158444. Pomoć savetnica „Roditeljske linije“ može se dobiti svakim danom osim ponedeljka od 17 do 20 sati na broju 0800/007000. Obe usluge su besplatne.
Komentari 0