Odmah treba napomenuti da petarde nisu igračka i da povrede koje mogu one da nanesu mogu da budu veoma ozbiljne i teške.
Najčešće su to opekotine šaka i ostalih delova tela različite površine i stepena, zatim mogući su otvoreni i zatvoreni prelomi prstiju šake, a nisu retke ni one najteže povrede tipa semiamputacija i amputacija prstiju šake sa gubitkom funkcije iste.
Takođe, veoma često se događaju povrede u predelu lica, sa oštećenjem funkcije oka i gubitkom vida, ali i sluha.
Postalo je uobičajeno, iako je zabranjeno, da se petarde prodaju u blizini škola. Nažalost, mnogi mališani su stradali od petardi koje su im eksplodirale u ruci, od iskri koje su im uletele u oko ili opekotina koje su nastale kad im se zapalila odeća.
U poslednje vreme, mlađi adolsecenti, adolescenti i odrasle osobe sve češće stavljaju petarde u razne staklene objekte (flaše, čaše, tegle) ali i u druge zatvorene objekte čime se detonacija petarde dodatno komplikuje pojavom šrapnela nastalih pucanjem pomenutih objekata, pa neretko može da dodje do pojave veoma ozbiljnih, pa i fatalnih povreda.
Takođe, nije potrebno spomenuti samo nepravilno rukovanje petardama, već i problem petardi koje se kupuju od lica koja nemaju nikakve dozvole za prodaju istih, jer takve petarde ne poseduju nikakve provere pri puštanju u prodaju i ne poseduju nikakve sertifikate bezbednosti, te do detonacije može da dodje u bilo kojim uslovima.
Dakle, da ponovimo, petarda nije igračka, i svako, deca, ili odrasla osoba koja petarde koristi rizikuje da prazničnu atmosferu zameni bolničkom posteljom.
Dr med. Dragan Stojićević
Tiršova
Komentari 0