Istraživači su skenirali mozak 16 univerzitetski obrazovanih ljudi u različitim periodima života njihovog mladog deteta i ustanovili su da očinstvo može da dovede do velikih hemijskih promena u mozgu.
Prvo istraživanje ove prirode pokazalo je da se očevi koji su angažovani oko odgajanja deteta brzo prilagođavaju novoj ulozi i bivaju podobni za ulogu roditelja podjednako kao i majke.
Najuočljivije promene su širenje sive moždane mase i uvećanje prefrontalnog korteksa, što dovodi do jačih emotivnih reakcija, veće sposobnosti za obavljanje više radnji istovremeno, ali i za pogoršanje memorije.
U istraživanju se navodi i da su iste promene uočene kod homoseksualaca koji su angažovani u uzgajanju deteta.
„Rana interakcija između oca i deteta i njihovo emotivno spajanje stvara osnovu za čvrstu povezanost oca i deteta, koja ima dugoročan uticaj na kognitivne funkcije i društvene veze deteta. Otkrića ove studije bi mogla da vode ka identifikaciji delova mozga koji su važni za rano povezivanje oca i deteta“, piše u studiji.
Naučnica Rut Feldman, profesorka sa univerzitata Bar-Ilan u Tel Avivu, kaže da je ovo samo početak.
„Odavno znamo da mozak majki stvara nove veze po rođenju deteta, a sada smo pokazali da je i mozak oca podjednako osetljiv na iskustvo roditeljstva, u slučajevima kada je otac angažovan oko deteta. Ipak, zasad ne znamo kakvi su dugoročni efekti po muškarca“, kaže ona.
Evo sedam stvari koje se promene u mozgu novopečenih (angažovanih) tata:
- uvećanje sive mase – više sive mase u strijatumu, amigdali i hipotalamusu dovodi do pozitivnih promena u mozgu
- lakše obavljanje više radnji odjednom – jedna od ključnih posledica adaptacije na očinstvo, izazvana uvećanjem sive mase
- veća moć zapažanja – očevi sve lakše uočavaju potrebe deteta, znaju kada traži hranu, vodu ili spavanje
- sličnost s majkom – u studiji se navodi da su očevi praktično podjednako „kvalifikovani“ za ulogu roditelja kao majke, jer se i kod muškaraca i kod žena odvijaju iste promene u mozgu
- lošija memorija – ipak, za razliku od majki, kod očeva se zbog hemijskih promena beleži lošije pamćenje
- teže donošenje odluka – takođe, „očinski mozak“ vraća fokus na emocije, pa deo mozga koji je zadužen za komplikovane odluke postaje manje aktivan
Komentari 0