Pravi prijatelji su poput zvezda – ne vidite ih uvek, ali znate da su tu i zato imaju tako bitnu ulogu u našem životu. S nama su i kad smo srećni, i kad smo tužni, i kad smo na vrhu, i kad smo na dnu, pa je zato bitno da decu od malih nogu učite socijalizaciji i negovanju pravih prijateljstava.
Ali kao što ni svi odrasli nisu podjednako druželjubivi i komunikativni, tako postoje i deca koja se teže uklapaju u društvo. Zato iz škole dolaze pokunjeni jer male i velike odmore uglavnom provode sami umesto da se igraju s vršnjacima. Oni najčešće pate u sebi zbog toga što ih društvo odbacuje u školi, pa je zato na roditeljima da im pomognu.
– Svet je ponekad nepravedno i teško mesto za decu, a roditelji, ma koliko to želeli, često ne mogu da uklone sve prepreke. Zapravo, ne bi ni trebalo, pošto upravo kroz razrešavanje problema s ljudima i događajima deca postaju zrele i nezavisne osobe – objašnjava Dragana Stanković, školski psiholog i urednica portala psihologijaonline.com.
Ako ste od drugih, a ne od deteta lično čuli da ga drugari ismevaju u školi, nemojte odmah ići kod razrednog starešine ili kod roditelja te dece jer mu tako nećete pomoći, već će samo još više biti poniženo. S druge strane, ako ga već neko vreme zadirkuje određena grupa vršnjaka, tražite od škole da preduzme nešto u vezi s tim.
– Ukoliko je vaš naslednik konstantno izložen omalovažavanju u školi, a pritom je povučen i nedruštven, trebalo bi da porazgovarate s njegovim nastavnicima. Detetovo samopouzdanje može se ojačati na više načina, a u tome veliku ulogu imaju roditelji i sve osobe koje su mu važne i koje ceni – kaže Stankovićeva.
Tako dete možete uključiti u neku aktivnost za koju ima dara, a ohrabrite ga i da učestvuje u školskim takmičenjima i kvizovima. To je idealna prilika da drugarima skrene pažnju na sebe. Čak i kad vaš mališan ne uspe nešto dobro da uradi do kraja, pružite mu podršku. Svako dete je vredno i jedinstveno i ima svoje potencijale, koje će moći da razvije samo ako se oseća prihvaćeno i voljeno takvo kakvo jeste.
– Deca ponekad ismevaju drugare da bi skrenula pažnju sa svojih nedostataka i tako sprečavaju da baš oni postanu predmet ismevanja. Pričajte i o tome sa svojim mališanom, a svaki dan, osim pitanja o tome šta je bilo u školi, pitajte ga i šta je radio tokom odmora. Drug s kojim sedi u klupi takođe umnogome doprinosi tome kakvo će dete biti, pričljivo ili ne, nemirno ili ne – ističe naša sagovornica.
Roditelji treba da budu upoznati s celokupnom atmosferom u odeljenju svog deteta. Zato je saradnja roditelja sa školom neizostavna, a u izbor mališanovog društva mame i tate treba da se uključe samo ako vide da to društvo negativno utiče na njega.
Komentari 0