Foto: Flickr
Sve ovo može da se stavi i na terasu, pesak može da bude u plastičnoj kutiji ili nečem sličnom, pa čak i u stan, dovoljno je da pod zaštitite većim najlonom.
Šta sve mogu bebe sa peskom i vodom
Čak i malim bebama koje još uvek ne hodaju možete da posipate pesak preko nogu i u otvorene šake da osete kako im curi kroz prste. Jedino je važno da vodite računa da beba ne stavlja ruke u usta dok se igra sa peskom. Sa vodom nema te opasnosti pa maloj deci preko leta ali i tokom čitave godine treba omogućiti da se igraju vodom. Najjednostavnije je da otvorite česmu na lavabou, zavrnete rukave i pustite bebu da rukama hvata mlaz.
Ako vaše dete zna da puzi, sedi ili je tek prohodalo, možete da mu date cediljku ili neku posudu sa rupicama kroz koje će prolaziti pesak i voda. Videćete kako će bezbroj puta zahvatati i posmatrati curenje.
Napunite jednu veću posudu sa vodom i pokažite bebi kako male posudice (od ambalaže) ili njene gumene igračke plutaju po vodi.
Uzmite jedan sunđer potopite ga a onda izvadite i stisnite da voda iscuri. Dajte bebi da ovo radi, stiskanje je jako važno za razvoj funkcije ruku.
Igre za dvogodišnjake
Deca od dve godine mogu da uz pomoć posuda raznih oblika i veličina presipaju vodu ili pesak. Tako će spoznati da kada iz manje sipaju u veću ima još mesta, a kada je obrnuto pretekne im ili se prelije ako nastave da sipaju. Kada koriste lopatice ili kašike moraju puno puta da zahvate da bi napunili praznu posudu. Sipanje iz flaše daje nova iskustva, kako se drži, procenu koliko je treba nagnuti da sadržaj počne da izlazi, kako držati da se ne prosipa van ako se sipa u drugu flašu. Posebni iskustvo je kada se sipa kroz levak. Dobro je da flaše budu prozirne kako bi dete videlo koliko još ima mesta, kao i da budu iste zapremine ali različitog oblika što daje nova saznanja.
Pokažite detetu kako da drži posudu iz koje treba da prespe vodu. Najpogodniji za to su mali stakleni bokali, stavite ih na plastičnu tacnu i uzmite jedan sunđer za skupljanje vode koja se prospe.
Mogu da prave uz pomoć modlica kolače od mokrog peska, mešenje, gnječenje, pljeskanje, pravljenje raznih oblika direktno utiče na funkciju šake a indirektno na razvoj govora.
Po suvom, a još bolje po mokrom pesku može da se crta i piše prstom, štapom, grabuljicama, češljem, da se utiskuju razni oblici..
U mokrom pesku mogu da se ostave tragovi, šakama i stopalima (deca su oduševljena ovom mogućnošću i često iznenađena kada vide oblike tragova koje ostavljaju).
Nemojte detetu prekidati igru grdeći ga što se isprljalo, donesite mu posudu sa vodom i sapun, dajte mu da opere igračke, odeću i na kraju sebe. Pokažite mu kako može da napravi penu, pustite ga da juri balone, vodite računa samo da ne pije tu vodu.
Aktivnosti za stariju decu
Starija deca mogu da izvode eksperimente uz pomoć peska i vode. Neka utvrde šta pliva, a šta tone u vodi ( ping-pong loptica, plutani čep, stiropor, kamen, ključ, stakleni kliker, pero, papir, komad drveta…).
Komentari 0