Dugo očekivani godišnji odmor nekada može da se pretvori u pravu noćnu moru, posebno onda kada čovek na letovanju zaradi neku bolest. Često se dešava da se ljudi sa mora, jezera, reke ili brčkanja u akva-parku vrate sa upalom ušiju i da danima pokušavaju da problem zaleče, sve dok na kraju ne završe u ordinaciji ORL lekara.
Da su upale uva česti pratioci leta potvrđuje i dr Biljana Kubura, otorinolaringolog beogradskog Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković”. U zavisnosti od toga koji je deo uva zahvaćen upalom, razlikuju se upala spoljašnjeg slušnog kanala, srednjeg i unutrašnjeg uva.
Upala koja zahvati spoljašnji slušni kanal javlja se najčešće kao posledica kontakta sa vodom, ali je dobijaju i osobe koje često borave u klimatizovanim prostorijama.
– Bol u uvu koji se pojačava na dodir je tipičan za ovu vrstu upale. Otok oko uva, uvećane limfne žlezde, iscedak iz uva mogu da budu znak da se radi o jačoj upali. Preporuka je da se osobe sa ovim simptomima jave ORL specijalisti. Samostalno lečenje se ne preporučuje jer dovodi samo do pogoršanja simptoma i tegoba pacijenta. U toku pregleda lekar se odlučuje za vrstu terapije. Početna terapija je lokalna primena antibiotskih i antimikotičnih (protiv gljivica) kapi. Bitno je da uvo bude suvo, što je preduslov za sprečavanje umnožavanja bakterija i gljivica. Ukoliko je upala izraženija, uvodi se oralna antibiotska terapija koja traje od pet do sedam dana – naglašava dr Kubura.
Preporuka je da se osoba zbog učestalosti ove upale u letnjim mesecima, posle kupanja u moru, jezerima i rekama, obavezno istušira, a uši blago obrišu peškirom. Upotreba štapića za uši je opasna i nije preporučljiva jer oni oštećuju kožu slušnog kanala, remete stvaranje zaštitnog sloja ušne masti i otvaraju put infekciji.
– Tu je i upala srednjeg uva koja se najčešće leti javlja kod dece, iako može da pogodi ljude bilo koje životne dobi. Bol, povišena temperatura, plačljivost, razdražljivost su najčešći simptomi kod mališana koji imaju ovaj problem. Na pregledu ORL stručnjak vidi zadebljanu, crvenu bubnu opnu koja može da pukne i da se gnojni sadržaj izlije u spoljni slušni kanal. Najčešće je upala povezana sa sekrecijom iz nosa i upalom ždrela i krajnika. U lečenju se koriste antibiotici od pet, sedam do deset dana, kapi za nos, lokalno antibiotske kapi uz mirovanje i podizanje imuniteta koji je osnov oporavka kod svih upala – dodaje dr Kubura.
Dosta pacijenata se ovih dana javlja lekarima i zbog upale unutrašnjeg uva. Ova upala se obično javlja kao posledica nelečene upale srednjeg uva. Nestabilnost, vrtoglavica praćena mučninom i povraćanjem su izrazito neprijatni simptomi ove upale. Uglavnom se propisuje terapija koja direktno deluje na centar za ravnotežu.
Leti i grlo pati
Upale grla nisu malobrojne u letnjim mesecima, jer ispijanje gaziranih hladnih pića uz izlaganje suncu i nekontrolisano kupanje dovode do kijavice i bola u grlu. Infekcije koje se javljaju su virusne ili bakterijske. Virusne prati povišena temperatura uz „žarenje” grla, a lečenje je simptomatsko. Kapi za nos, mirovanje uz lekove protiv bolova i povišene temperature dovoljna su terapija za ovu vrstu upale. Bakterijska upala je praćena visokom temperaturom, jakim bolom u grlu, otežanim gutanjem i znatno lošijim opštim stanjem pacijenta. Važno je da se poseti lekar radi određivanja terapije.
Uskoro idemo sa desetomesecnom bebom na more, koje mere da preduzmemo da ne dodje do upale usiju?
Da se NE KUPA u javnim bazenima, da se kupa u ČISTOM moru i da se NE potapa glava!
Podrazumeva se redovno ispiranje noića, kao deo redovne higijene (MARISSIMO baby sprej je naša preporuka)