Direktivom o kojoj se unutar članica EU vode žestoke rasprave predlaže se najmanje četiri meseca roditeljskog odsustva koji mora da iskoristi otac i ne može ga preneti na majku, kao i najmanje deset slobodnih plaćenih dana za oca nakon rođenja deteta.
Kako prenosi hrvatski Jutarnji list na svom sajtu, direktivom se predlaže i uvođenje odsustva za brigu o teško bolesnom rođaku ili rođaku-zavisniku od najmanje pet dana godišnje, kao i mogućnost korišćenja roditeljskog odsustva do 12. godine detetovog života, ali i pravo da svaki roditelj dok dete ne napuni 12 godina zatraži mogućnost rada od kuće ili neki drugi oblik fleksibilnog načina rada.
Naime, kako se navodi, u svim državama članicama zaposlenih žena je znatno manje nego muškaraca, a istraživanja pokazuju da su razlog povećane obaveze oko porodice, dece i drugih rođaka-zavisnika što su, napominje se, obaveze koje muškarcima mnogo ređe „stoje na putu.
Direktiva je predložena upravo da bi se nivo obaveza prema porodici ravnomernije podelila među ženama i muškarcima.
Međutim, reakcije na nju među državama članicama si različite, odnosno deo njih koje su za sada dostavile preliminarna mišljenja poput Holandije, Portugalije i Danske, smatraju da se njome previše zadire u nacionalna zakonodavstva, kako ne odgovara načelu supsidijarnosti, te da se pitanja roditeljskih odsustva i odsustva za brigu moraju dogovarati među socijalnim partnerima u okviru nacionalnog zakonodavstva.
Druge zemlje, poput Češke, Rumunije i Italije, saglasne su s predlozima direktive.
Da bi Direktiva bila prihvaćena potreban je konsenzus svih članica.
Komentari 0