Foto> Flickr
Sigurno ste bar nekad čuli roditelje kako se žale da dete ništa neće da jede i da prilikom ručka ne znaju „ko koga jede“ – dete obrok ili obrok njega. To, istni za volju, može biti objektivno mišljenje i konstatacija i stvaran problem. Ipak, ima često i onih situacija kada dete ne jede onako kako i koliko je to roditelj zamislio.
Kako to razgraničiti?
- Ukoliko dete zaista slabo jede i ima loš apetit, to će uticati vremenom na njegovo zdravlje, imunitet, raspoloženje, energiju. Svakako, ne treba da čekate da se to desi da biste reagovali, već je dovoljno da imate tačan uvid u to šta je ono zaista pojelo tokom dana. Tada je vreme za savetovanje sa pedijatrom.
- Ukoliko je slab apetit deteta ipak samo loša procena, ono će uprkos tome što „nije ništa jelo“ biti zdravo, pravo i puno energije.
Uzroci odbijanja hrane
Razloga zašto dete odbija da jede hranu koju mu ponudite ima više, a ovo su neki od njih.
Nedostatak rutine
Obroci bi trebalo da su ravnomerno raspoređeni tokom dana, a poželjno bi bilo i da budu svojevrsna rutina. Kada to kažemo, trebalo bi da postoje određeno vreme kada dajete detetu da jede i određeno mesto gde se to radi. Na ovaj način utičete na njegov bioritam. Nedostatak ovakve rutine može da dovede do toga da dete shvati obrok kao prilično proizvoljnu aktivnost koju radi (ili ne radi) bilo kad i bilo gde. A nekad jednostavno misli da mu nije vreme za to!
Previše grickalica
Svi roditelji vole da udovolje svojim mališanima kupujući im grickalice i slatkiše koje vole. Ipak, čak i oni treba a imaju svoj tajming u toku dana i ne treba da budu ceo dan na dohavat ruke, a ponajmanje rešenje tipa: „Neka jede bar nešto!“
Greška!
Prvenstveno jer mnoge od tih grickalica uopšte nisu zdrave, a zatim i zbog toga što celodnevno grickanje praznih kalorija svakako neće povoljno uticati na apetit mališana. Onda kada bude trebalo da sedne za sto i pojede neki konkretan obrok, ono će već biti sito, a vi nervozni!
Medicinski razlog
Ponekad je bolest očigledan uzrok lošeg apetita i jasno je da dete nema energije ni volje da jede. Možda ga muči stomak ili povraća, možda mu je zapušen nos i ne može da savlada disanje i žvakanje u isto vreme. Ipak, ponekad se neki uzroci mogu prevideti, posebno ako je dete malo i ne ume rečima da objasni baš šta mu fali, kao recimo izbijanje novog zuba ili bolovi u grlu koji zahtevaju lečenje .
Senzorni razlog
Među malim izbirljivcima koji ne jedu ima i onih koji su jednostavno previše osetljivi na izvesnu hranu. Nekima smeta miris, nekima ukus hrane, neki ne bi ni u ludilu pojeli nešto što je zeleno ili crveno, nešto što ima seme, a nekima smeta tekstura hrane i način na koji je osećaju u ustima.
Vrlo često problem je i u samom žvakanju hrane. Ukoliko primetite da se dete nakon pokušaja žvakanja davi hranom ili je ispljune, ne mora d znači odmah da mu se ne sviđa i da je izbriljiv. Možda jednostavno ne može da je savlada, pa treba da je ponudite spremeljenu na drugačiji način.
Stres
Kao i kod odraslih i kod dece nedostatak volje za hranom i manjak apetita može biti posledica nekog stresa za njega. To može biti i neka vama radosna stvar kao što je dolazak na svet njegovog brata ili sestre, polazak u vrtić ili školu, preseljenje, ali i one očigledno stresne situacije kao što je smrt bliske osobe, razvod roditelja ili nešto slično. U ovom slučaju treba se pozabaviti uzrokom samog stresa i ostaviti detetu prostora i pomoći mu da se izbori sa svojim emocijama. Kada to razreši i apetit će doći-
Previše distrakcija
Danas smo okruženi uređajima na sve strane i nije neobično da imamo televizor u prostoriji u kojoj se jede. Sve i da njega nema, tu su telefoni, tableti, računar, a ometači mogu biti i igračke za stolom. Jasno je da dete neče mnogo mariti za svoj tanjir i sadržaj u njemu ukoliko je fokusiranio na druge stvari.
Umor
I ovo može biti razlog da dete odbije da jede, jer je jednostavno iscrpljeno i preumorno – bilo da je to zbog celodnevne igre i trčanja po njegovoj volji ili zbog obaza u školi i van nje. Ipak, nakon odmora, želja za jelom trebalo bi da se vrati, a ako je dete svaki dan umorno, to je ipak signal da nešto nije u najboljem redu.
Nedostatak fizičke aktivnosti
I dok je sa jedne strane umor razlog zašto dete neće da jede, sa druge imamo i kao značajn faktor potuno odsuvo fizičke aktivnosti i celodnevno sedenje ispred ekrana. Na žalost, ova pojava sve češća. To usporava metabolizam, a samim tim i smanjuje potrebu za hranom kao izvorom energije.
Faza razvoja i odrastanja
Manje ili više, sva deca prođu kroz „E baš neću“ fazu, koja između ostalih epizoda teranja inata ima i onu kada čvrsto stisnu zube i jednostavno neće da jedu. Srećom, faza su sa razlogom faze i prolaze, a na vama ostaje da ponudite zdravu i raznovrsnu hranu, budete dosledni i da ne posustajete.
Ma šta da je od gore navedenih uzroka problem, nemojte siliti dete da jede i nemojte mu govoriti da zbog toga nije dobro. Pribegnite malo suptilnijim metodama.
Ovi trikovi da ih nagovorite da jedu vam mogu biti od koristi.
Dobardan,imam kćerku 4 god uzrast…slabo jede..tj jede samo viršle i buflice.. slatkise i grickalice naravno hoce.I to sto jede kod babe nece kod nas i obratno.
Krvna slika je uredu…vitamine joj dajemo…ali nikako da je nagovorimo da pocne normalno da jede.
Molim za savet.
Trebalo bi da budete uporni i istrajni i da detetu dajete samo ono “ što treba da jede“.
Viršle i grickalice aposultno treba izbegavati. Najbolje da tih namirnica nema u kući.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Moje poštovanje,imam unuka 3g ide u vrtić i odbija da jede,samo gurne tanjir od sebe i kaže ne.Slabije priča tako da nemožemo puno izvući od njega.akako kući tako i u vrtiću odbija dosta je bled,savetovala sam ćerku da ga odvede lekaru da mu se uradi krvna slika ili vitamin B kompleks da se posavetuje sa pedij.Molim vas za vaš savet. Hvala unapred
Treba proveriti krvnu sliku.
Dajte svakako detetu Apetito sirup
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Zdravo. Dete 16 meseci, sisa i dalje, ne jede gotovo nista. Ima hrane koju ne odbija – jogurt,palentu,poparu, pastetu virslu, gibanicu,hleb ali i to je u tako malim kolicinama da ne mogu da nazovem obrokom (tipa hleb i pasteta max pola parceta hleba, tipa parce gibanice razvuce ne na ceo dan,nego i na dva dana) U vrticu od 8 do 14:30h ne jede, ponekad gricka hleb i to po pola parceta za ceo dan. Ustane oko 6:30 i tada sisa. Kad se vrati iz vrtica uglavnom poturim odmah nesto od te hrane koju jede,pojede malo. Zdrava, krvna slika ok, tezina ok, aktivna jako,napredna, sve normalno. Vodu pije, sve ostalo ne – mleko,sok,caj… Sisa ujutru, popodne pred dremku ,uvece pred spavanje i u toku dana koliko mogu da izdrzim da joj ne dam, uvek prvo nudim hranu, da bi jela hranu. Molim Vas za savet?
Zdravo,dete ima 2 godine i nece baš ništa da jede,i dalje ga dojim . sve sam probala da mu dam ali on nece gadi se hrane,baca iz usta i briše se po ruci odecu..Samo gusti sokove pije.. Neznam više šta da radim..
Jako je važno da ishrana deteta od dve godine bude raznovrsna.
Neophodno je da dete jede meso, jaja, voće i povrće, žitarice
Sokovi detetu daju stalni osećaj sitosti i treba ih smanjiti, jedan sokić dnevno je dovoljan.
Ako dete suviše mleka unosi tokom dana biće anemično, jer mleko smanjuje apsorciju gvoždja.
Budite uporni i dajte detetu ono što smatrate da teeba da pojede.
Polako i strpljivo, kada ogledni ješće