Lenjost i dokolica se danas smatraju jednim od najupornijih neprijatelja roditeljskih nastojanja da nauče svoje dete da bude aktivno, da stekne radnu naviku i razvije takmičarski duh. A sve u nameri da mališan bude uspešan u školi i kasnije na fakultetu i na poslu.
Mnogima će ovo da se učinini nelogičnim, ali američki neurofiziolog Endru Smart u svojoj knjizi „U prilog lenjosti – uputstva za produktivnu dokolicu“, ističe da malo „praznog hoda“ deluje pozitivno i stimuliše intelektualni razvoj kod dece. Sa druge strane, preterana aktivnost i angažovanje deluju iscrpljujuće na nervni sistem kako dece tako i odraslih, toliko snažno da u nekim slučajevima to može da izazove nervni slom.
Posledice nametanja prevelikog broja aktivnosti detetu tokom njegovog odrastanja
Endru Smart oštro kritikuje popularni trend koji zastupaju savremeni roditeljski priručnici i literatura namenjena roditeljima. On ističe da usled prekobrojnih aktivnosti u kojima su deca angažovana, a sve zarad razvoja sposobnosti koje će u budućnosti doprineti detetovoj uspešnosti u školovanju i radu, kao i zbog preterane upotrebe kompjutera, tableta i pametnih telefona, detetu ostaje malo vremena za preispitivanje svojih misli i osećanja. Savremeno dete od svojih najmanjih nogu nema dovoljno vremena za introspekciju, opažanje i shvatanje dešavanja oko sebe i razmišljanje o sopstvenim emocionalnim reakcijama.
Važnost dokolice za održavanje mentalnog zdravlja
Kao što su, na primer, mišićima sportiste potrebni vreme i pasivan odmor da bi se oporavili od napornih treninga, tako je i detetovom nervnom sistemu neophodno vreme, prazan hod, odnosno relaksacija u vidu dokolice kako bi se mozak odmorio od informacija koje svakodnevno prima iz spoljašnjeg sveta.
Tokom razvoja i odrastanja neophodno je omogućiti nervnom sistemu deteta period kada mozak može da sistematizuje i preradi doživljaje koji su se zbili tokom dana. Ovo znači da te doživljaje detetov mozak treba da poveže i uklopi u širi unutrašnji kontekst, u sopstvenu ličnost koja se formira i razvija kontinuirano.
U cilju stvaranja optimalnih uslova za zdrav mentalni razvoj je izgrađivanje navike kod deteta da se osami i da svakoga dana ima bar malo vremena samo za sebe, za maštanje i razmišljanje bez uticaja informacija i stimulansa iz spoljašnje sredine. Takođe, važno je i vreme koje mališani provode igrajući se naizgled besmislenih igara koje su zapravo veoma blagotvorne po intelektualni razvoj deteta.
Dajte detetu oduška
Dakle, dragi roditelji, ne dozvolite da vaše dete bude pretrpano obavezama do te mere da nema vremena da odmori svoju psihu. Jer kao i svim drugim organima i delovima tela, tako je i ljudskom mozgu potreban odmor, pa malo lenčarenja i dokolice ne samo da neće škoditi detetu, već će mu kud i kamo biti od koristi.
Ovaj članak sam izvorno napisao za sajt Moje dete, ali sam osetio potrebu da ga podelim i sa Vama. Inače, ja sam ponosni tata jednog divnog dečaka, moja zapažanja i saznanja o vaspitanju i podizanju dece možete pročitati ovde.
Komentari 0