Foto: Pixabay
Javlja se u ranom uzrastu 2-5 godine kada razvoj govora još nije završen. Češće se javlja kod dečaka nego kod devojčica.
Uzroci mucanja još nisu u potpunosti poznati. Deca počinju mucati iz različitih razloga koji se menjaju od deteta do deteta.
Zašto se mucanje javlja baš kod male dece?
Između 2-5 godine dete počinje upotrebljavati mnoge višesložne reči čije značenje ne razume,trudi se da sastavi rečenicu kako bi ga okolina razumela. U tom peridu napreduje u govoru i celokupnoj motorici, pa mozak (kao kompjuter)mora da obradi mnogo informacija odjednom. Nervni sistem je još nezreo, naročito kod dece koja imaju usporen govorno-jezički razvoj. Dete ne uspeva da isprati zahteve sredine i govorna fluentnost se narušava. Želi mnogo toga da kaže, počinje brže da govori,misao sadrži mnogo reči i javlja se često ponavljanje početnih slogova.
Roditelji često postavljaju pitanja, traže brze odgovore, žure, izlažu ga novim rečima i dugim rečenicama i mališan je zbunjen. Hvata govor u letu i trudi se da što više ispriča za kratko vreme. Brzina u govoru dovodi i do grešaka jer govorna sigurnost slabi. Roditelji nesvesno ispravljaju dete,opominju ga,ucenjuju i govor deteta može da se promeni.
Na ove razvojne uticaje nadovezuje se konstitucija, nasleđe,nepovoljni uticaji sredine.
Oblici mucanja
- Fiziološko mucanje javlja se od 2-5 godine
- Primarno mucanje gde se javlja napetost pored ponavljanja pojedinih glasova i slogova
- Tranzijentno mucanje gde je tenzija mišića povećana,trajanje grča je produženo i dete postaje sve svesnije svog problema
- Sekundarno mucanje gde je mišićna napetost celog tela prisutna ,naročito govornih organa, javlja se strah od govora i razvija svest o sebi kao osobi koja muca
Traumatsko mucanje naglo počinje i uzrok je uvek neki traumatična situacija.
Šta učiniti?
„Pazi kako govoriš”nije način na koji možemo pomoći detetu. Kada roditelj primeti simptome zastoja u govoru, produžavanja glasova, ponavljanja slogova potrebno je da se odmah obrate logopedu. Prvenstveno treba obezbediti opuštenu kućnu atmosferu, saslušati ga i na svako detetovo pitanje dati razumljiv i smiren odgovor,jer našim govornim primerom pomažemo detetu.
Kako se mucanje leči?
Postoje razne metode koje se primenjuju u tretmanu dece koja mucaju. Bilo koja od tih metoda može ublažiti i sprečiti da razvojno mucanje pređe u doživotno. Kod razvojnog mucanja sprovodimo edukaciju roditelja,a ako se zastoji u govoru nastave dete uključujemo u logopedsko-psihološki tretman.
Saveti kako da postupite sa detetom koje muca
- Govorite sporijim i opuštenim tempom
- Obraćajte se detetu ohrabrujućim glasom
- Koristite jednostavne reči i izgovarajte ih pravilno
- Ne grdite ga,ne upoređujte njegov govor sa govorom njegovih vršnjaka
- Gledajte dete u oči dok govorite
- Slušajte ga pažljivo
- Ne zahtevajte previše od deteta
- Obratite pažnju na disanje jer mišići moraju biti opušteni kada govorite
- Omogućite detetu da se ne stidi svog mucanja
- Ne štedite pohvale i nagrade
Ako roditelj primeti simptome koji ukazuju na mucanje treba da potraže pomoć logopeda jer redovni tretmani kod kuće i odlasci kod logopeda već nakon 6-9 meseci mogu doneti vidljiva poboljšanja u govoru -odnosno govor postaje fluentniji,a dete sigurnije i samopouzdani.
Roditelji ne čekajte da mucanje prođe “samo od sebe”.
Komentari 0