Foto> Flickr
Ishrana kao važan aspekt borbe protiv ekcema
Postoje mnogobrojni razlozi za nastanak atopijskog dermatisa,od genetike, uticaja sredina do različitih slabosti imunog sistema. Ishrana je svakako izuztno važna kako i u procesu nastanka bolesti, tako i u što bržem poboljšanju. Nažalost važnost ishrane kod ekcema je vrlo često zapostavljena, upravo zbog rezultata alergijskog testa koji kada je negativan zanemarimo činjenicu da čak i samo senzitivnost na određenu hranu, može zajedno sa drugim okidačima da pomogne u razvoju bolesti.
Kliničke studije su pokazale da čak 60% dece koja imaju atopijski dermatitis, imaju i dokazanu alergiju ,makar na jednu vrstu namirnica.Upravo ovaj podatak govori u prilog važnosti ishrane u olakšanju simptoma atopijskog dermatitis.
Nutritivni alergeni kao značajan faktor u nastanku i lečenju ekcema
Organizam može biti osetljiv na različitu vrstu hrane, koje vrlo često mogu da se razlikuju od osobe do osobe, ali određene grupe namirnica su identifikovane kao vrlo čest saučesnik u nastanku atopijskom dermatitisa, a njihova eliminacija iz svakodnevne ishrane kao vrlo efikasno rešenje u tretmanu ovog stanja kože. Najači alergeni kod dece su mleko, pšenica,jaja,orašasti plodovi, soja i školjke.
Kravlje mleko u ishrani, navika ili neophodnost?
Kao broj jedan namirnicu koja vrlo često kod dece izaziva osetljivost izdvajamo kravlje mleko, koje je izuzetno teško za varenje, upravo zbog galaktoze koju naš organizam ne može da razloži. Kod značajnog procenta dece uočava se osetljivost i na laktozu.Nepodnošenje kazeina iz mleka je glavni krivac za pojavu različitih vrsta alergija, kako onih koje dominantno zahvataju respiratorni sistem, tako i onih sa akutnom manifestacijom.
Svako jutro jedno jaje organizmu zdravlje ili potencijalnu alergiju daje?
Učestala je pojava osetljivosti na kokošija jaja,koja ukoliko nije registrovana kao alergija na jaja, ume da bude i prolaznog tipa, u vidu privremene preosetljivosti, koja se najčešće javlja nakon prezasićenosti organizma ovom namirnicom. Nije zapažena značajna veza između preosetljivosti na kokošije jaje sa jajima ostalih pernastih životinja na primer gušćim ili pačijim, pa oni mogu biti privremena alternative .
“Junk” hrana i slatkiši pored gojaznosti saučesnici u slabljenju imunog sistema
Poznato je da su sve vrste prerađene hrane, pune veštačkih boja, konzervanasa i šećera, pored toga što su bogate praznim kalorijama, koje organizmu ne daju nikakve ili daju minimalne nutritiente i zakišeljavaju organizam, dovode do pokretanja imunog sistema koji dovodi do atopijskih manifestacija u vidu dermatitisa, rinitisa ili astme. Zato ukoliko je vaše dete sklono atopiji, neophodno je da ograničite unos takozvane “junk” hrane, zaslađenih i gaziranih napitaka i industrijskih kolača i torti. Trans masti kao i šećer podižu nivo insulin i na taj način slabe odbrambene mehanizme organizma.
Totalna eliminacija samo kod dokazanih alergija na namirnice, umerenost kod svih ostalih
Izuzetno je važno sprovesti elininacioni test ovih namernica i proceniti, nakon nekoliko dana isključivanja samo jedne od navedenih namirnica, da li dolazi do poboljšanja. Ukoliko ne postoji dokazana alergija ili preosetljivost na određenu grupu namirnica, ne treba sprovoditi definitivne eliminacione dijete samoinicijativno, bez nadzora vašeg lekara, jer se tako dete lišava određenih važnih nutritienata.
Komentari 0