Roditelji dvoje osnovaca iz Pančeva platili su kaznu od 5.000 dinara zato što su im deca pobegla sa časova u školi.
Ovo je prvi slučaj primene novog zakona o obrazovanju, koji predviđa odgovornost roditelja za neopravdane izostanke dece sa nastave, piše „Informer.“
Sud u Pančevu, inače, podneo je od donošenja zakona ukupno 88 ovakvih prijava protiv roditelja nesavesnih đaka, a pored dva slučaja u kojima su presuđene novčane kazne, izrečeno je i deset opomena, dok su ostali postupci u toku ili su obustavljeni.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da je Pančevo prvi grad u kom se primenjuju kaznene odredbe novog Zakona o obrazovanju i da će se od Nove godine one primenjivati u svim školama u Srbiji.
Portparolka Prekršajnog suda u Pančevu Sandra Medaković objasnila je kako izgleda postupak protiv roditelja čija deca izostaju sa časova.
„Ove kazne predviđene su novim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Prema novim propisima, roditelji su dužni da 48 sati od trenutka pošto im dete ne dođe u školu jave nastavnicima razlog. Nakon toga, dužni su da u roku od osam dana i zvanično opravdaju časove. Ukoliko se to ne dogodi, škola obaveštava nadležni sekretarijat Gradske uprave i Centar za socijalni rad. Gradska uprava dalje podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja odnosno staratelja sudu. Zaprećena kazna za ovaj prekršaj je od 5.000 do 100.000 dinara, a ukoliko roditelj ne izmiri ove obaveze, preti mu kazna zatvora, rad u javnom interesu ili blokada tekućeg računa“, kaže Medakovićeva za Informer i objašnjava kako sud konkretno presuđuje u ovim slučajevima:
Najpre se izriče opomena, a ako učenik i posle toga nastavi da bez opravdanja izostaje sa časova, onda se roditelji kažnjavaju novčano. Upravo tako je bilo i u ova dva slučaja, kada roditelji nisu deci pravdali časove ni po tri meseca.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je za isti list da je Pančevo prvi grad u Srbiji koji kažnjava roditelje nesavesnih đaka i da će se ova praksa od početka 2018. primenjivati svuda u zemlji.
„Kad imate truo sistem, morate da idete redom, da čistite i sređujete i uvodite nova pravila. Zato smo odlučili da primenu novog zakona o obrazovanju primenjujemo postepeno zajedno sa lokalnim samoupravama kako bismo imali uređeno i ispravno školstvo. Škole u Pančevu su samo pilot-projekat, da vidimo kakva je situacija sa izostancima, kako će se kazne primenjivati u praksi, ali i da svi ostali roditelji shvate ozbiljnost naših namera i da poštuju zakon“, naglašava Šarčević i dodaje:
„Deca moraju da idu u školu, da stiču znanje, poštuju nastavnike i vršnjake, a prosvetni radnici su dužni da đacima pruže ono najbolje i najkvalitetnije. Zato smo i uveli kazne za bežanje sa časova, za vršnjačko nasilje, ali i za propuste u samom radu škole.“
Komentari 0