Foto: Pixsabay
Evo 10 stvari i situacija u kojima ćete se sigurno prepoznati i koje treba da promenite:
Dajete detetu previše mogućnosti izbora
Ako vaše uputstvo detetu zvuči kao da mu dajete izbor ono nikako ne može da vas shvati ozbiljno. Nije isto ako dete čuje jasno “Stavi cipele na mesto.” ili “Hoćeš da staviš cipele na mesto?”. Ovo ne znači da treba da se derete na njega ili budete neprijatni. Naučno je dokazano da deca mnogo bolje reaguju kada im se govori blagim i pozitivnim tonom. Promenite vaše rečenice, pazite na ton i primetićete razliku.
Niste dovoljno jasni
Neka uputstva detetu jednostavno nisu jasna i ono vas neće poslušati jer uopšte ni ne razume šta se od njega traži. Pokušajte da rečima opišete šta biste voleli, a ne ono što ne biste nikako da vidite. Tako umesto da detetu u pozorištu kažete “nemoj se vrteti na toj stolici” kažite mu jasno „stavi noge mirno na pod i gledaj napred”. Cilj je da dete u svojoj glavi stvori vizuelnu sliku onoga što treba da uradi.
Ne gledate dete u oči kada mu govorite
Koliko god da ste zauzeti, ako ne pogledate dete u oči kada mu se obraćate, ono vas neće poslušati. I nije da vas ono tada namerno ignoriše, već jednostavno ne primi “poziv” za aktivno slušanje. Bolji način da detetu skrenete pažnju jeste da zastanete i ostvarite kontakt pogledom pre nego što mu kažete šta treba da uradi. Bićete iznenađeni kada shvatite koliko je dete tada pažljivije.
Previše pričate
Dete ne može da obradi informacije koje su sastavljene od previše koraka. Ako odjednom detetu date previše složen zadatak, ono jednostavno neće moći da ga uradi a vama će izgledati kao da vas ne sluša. Potrudite se da dajete jednu po jednu instrukciju detetu, da usporite i napravite pauzu nakon svakog zadatka. Nekada je dobro i da pitate dete da ponovi šta treba da uradi, da zajedno napravite listu i sl. Zapamtite, samo polako i korak po korak.
„U prici je sve brzo i lako ali u zbilji nije tako.“ Kako rece ruski nardoni pripovedac. Milion saveta koji su neprimenjivi u praksi od savetodavaca koji nemaju dece ili odgajaju nikakve ljude.