“Situacija u Srbiji je danas takva da se za svaku sitnicu deca vode lekaru, potpuno nepotrebno piju ogromnu količinu raznoraznih lekova, posebno antibiotika. Mi smo zemlja sa ogromnom potrošnjom antibiotika, gotovo osam puta većom nego neke zapadne zemlje. Ušlo je nekako u naviku, roditelji se plaše, nesigurni su. A razlog što se plaše je što ne veruju svojim instinktima kad je dete u pitanju nego više veruju nekoj literaturi. Vi ćete stalno slušati kada dođe majka sa detetom: „Pročitala sam na Internetu” ili „pročitala sam u nekoj knjizi”. Ja obično njima kažem – gledajte vaše dete, vi ste mu majka, vi ste ga rodili, devet meseci je bilo u vašoj utrobi, komuniciralo s vama, i vi treba da znate ša ono oseća. Pustite knjige, pustite sve ostalo!
Deca mnogo slabijeg zdravstvenog stanja nego ranije
Drugi faktori su jedna jako loša ishrana i način života. Moderna elektronska sredstva deci koja imaju bujnu maštu potpuno oduzimaju imaginaciju. Igrice, crtani filmovi – to je pasivna zabava, veoma privlačna. Malo je bavljenja sportom, skoro nikakvog kretanja, Sve zajedno, danas su deca mnogo slabijeg zdravstvenog stanja nego recimo moja generacija.
Danas je potpuno jasno da zdravlje najviše zavisi od ishrane, prvenstveno od prirodnih namirnica koje treba uzimati. Sintetski vitamini i preparati ne mogu da nadoknade ono što niste pojeli. Sintetski vitamin C je 14 puta slabiji od prirodnog, plus je njegovo dejstvo pod znakom pitanja. To što će dete popiti dve tablete vitamina – ni izdaleka niste ništa uradili.
Bakterije u crevima kritičan faktor razvoja imuniteta
Ono što je sad potpuno osvojilo nauku je tzv. crevna flora. Mi smo saznali da su naše bakterije u crevima kritičan faktor razvoja imuniteta kod ljudi. Sad je objavljen članak o tome da crevna flora majke utiče na imunitet deteta. Šta to znači za roditelje? Što manje antibiotika! Deca koja često dobijaju antibiotike do dve godine imaju gomilu problema sa zdravljem kasnije, to je sad potpuno jasno. Od gojaznosti, preko alergijskih bolesti… Mi imamo u crevima oko 3 kilograma bakterija i one svašta rade pozitivno u našu korist. Mi treba da ih čuvamo. Kažu da su najveće bogastvo koje steknete u životu vaše crevne bakterije. Čovek ima od 800-1000, a ako je baš srećan čovek i 1200 vrsta tih bakterija. Kad padnete da 200, onda počinju teške bolesti. Mi danas znamo da morate da čuvate te bakterije. I tu sad dolazimo do onog što mene fascinira, a to su te drevne mudrosti naših baba i deda – beli luk koji je najbolji izvor probiotika na svetu, a oni su hrana za korisne bakterije.
Poštovani, moj unuk ima sedam godina i skoro svaki dan kašlje pomalo, ujutro, uveče i ponekad preko dana. To je neki “hrapav” kašalj. Kao da nešto ima u telu ili mu nešto smeta i nadraži njegovo malo telo. Taj kašalj je češći preko zime. Moja kćerka je bila kod lekara i dali su mu “pumpicu” da ponekad koristi i da ukljuci airfresha da ima malo “vlage” u prostoriji. Dok je bio beba ona je zatvarala sobu da nema “buke” , iako je am mirna ulica i pustala mu grejalicu da “zuji”. A to je i posle radila kad je rodila drugog sina da mu brat ne “pravi galamu”. Moram naglasiti da je on bio mirna i dobra beba i mislim da to nije trebala raditi. Žive u novoj kući i previše je pedantna. Svakih 2 nedelje je menjala posteljinu, sto ja mislim, nije trebala. U sobama ima Karpate, možda je i to problem, zbog disanja. U kuhinji, dnevnom boravku i tv sobi je parket, drvo. Možda bi trebala otići na sneg negde a ne uvek biti u Perth-u. Ako imate neki savet, hvala unapred. Pozdrav
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Poštovani,
Imam bebu koja je rodjena 25.4.ove godine. Dečak je, zove se Đorđe. U avgustu je dobio temperaturu 37.8 koja je prošla za jedan dan (19.8), bez upotrebe lekova. Pet dana kasnije dobija 38.6 i pošto je bila subota suprug i ja smo ga odveli u Tiršovu. Na osnovu rezultata urina posumnjali su na urinarnu infekciju i dali su nam Pancef, sa čijom primenom sam krenula odmah sutradan. Temperatura je spala već sutradan kad smo krenuli sa terapijom. Rezultati urinokulture su pokazali 100 hiljada eserihije, a Pancef je pio nedelju dana. Desetak dana nakon terapije leukociti u urinu su bili 70-80 i preko 100 hiljada eserihije. Tada je pio Pancef 10 dana. Nakon toga, pronadjena je masa leukocita i opet eserihija. Pedijatar nas je uputila na ultrazvuk abdomena kod dr Zeljka Smoljanica. Dr je rekao da je nalaz savršen, kao iz atlasa. Za sve to vreme, dete nema ni temperaturu, nije nervozan, ne odbija podoje, apsolutno nista sto bi ukazalo na infekciju, osim isprekidanog mlaza mokrace. Analize smo radili da bismo pratili stanje. Nakon te druge doze Pancefa naš pedijatar nije htela da mu daje antibiotik jer nema temperaturu niti druge tegobe. U oktobru, 18., dobija temperaturu 38.8 koja takođe prolazi za jedan dan sama od sebe. Kod nefrologa u Tiršovoj smo isli 22.oktobra. Kako bi otklonili sumnje da nije u pitanju kontaminacija, uzimali su mu urin kateterom. Leukociti su bili oko 100, i 10 miliona eserihije, i dalje bez temperature. Dr nam je prepisala Nitrofurantoin 5 dana i rekla da ako se ponovi visoka temperatura uz infekciju uvešće mu profilaksu, a ako i nakon toga bude imao temperaturu i infekciju, radice mu mikciju. Tri dana po završetku terapije nalaz urina je uredan, ali 7 dana nakon zavrsetka leukociti su 10-15 i preko 100 hiljada jedinica eserihije. Temperaturu niti druge tegobe nema.
Nakon 5 dana terapije Nitrofurantoinom, opet ima masu bakterija i leukocita, preko 100 hiljada eserihije i pedijatar je prepisala cefaleksin kao profilaksu, a cefaleksin je u antibiogramu rezistentan.
Volela bih da cujem Vaše mišljenje o uvodjenju profilakse i uopste ako imate bilo kakav savet kako da se ove bakterije resimo na sto manje invazivan nacin.
Da napomenem da je dete iskljucivo dojeno do punih 6 meseci koje je napunio 25.oktobra, tada sam krenula da mu uvodim nemlecnu hranu, a eserihiju smo prvi put otkrili u avgustu kada je imao 4 meseca.
Veliki pozdrav,
Tamara Petrović
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra