Foto: Pixabay
Prva tri meseca verbalna komunikacija je period refleksnih aktivnosti kao i odgovor na spoljne stimulanse, beba se osmehuje i guče. Zadovoljavajući potrebe deteta bogati i verbalnu komunikaciju. To naročito treba primenjivati kod dece čije su majke imale rizične trudnoće.
Verbalna stimulacija od 3-6 meseci
U ovom periodu podstiče se razvoj fonacije i artikulacije. Beba pridržava igračku,okreće glavu prema izvoru zvuka, modulira glas tonovima kao da peva.
Verbalna stimulacija od 6-9 meseca
Beba je sposobna da sedi uz pridržavanje ili samostalno. Spremna je za aktivno učenje i koordinisanje čula, gleda ono što pipa, traži ono što čuje, započinje stimulaciju gestovne komunikacije . Majka ga u ovom periodu uči da imitira, da posmatra svoje lice u ogledalu, uvodi ga u svet zvukova. Ako je beba više izložena pravilnoj verbalnoj stimulaciji biće više odgovora na date stimulanse. Slogovno brbljanje je sve prisutnije.
Verbalna stimulacija od 9-12 meseca
Ako je dete dobro stimulisano ono postaje sposobno da izgovori i svoje prve reči, razumevanje je bogatije , ali u ovom periodu nastupa i teža faza u govoru jer dete treba da govori tako što izražava svoje misli. Detetove prve reči, slogove treba uzvraćati, sve se imenuje što dete okružuje i što ga zanima u okruženju. Učiti ga da usvoji i neke zabrane i da se uzdrži od radnje koja može da izazove opasnost, da izvršava jednostavne naloge („gde je lopta,kapa….”). Ponavljati ono što kaže jer tako nastavlja sa brbljanjem i priprema se za pravi govor.
Pozdrav,
Da li mi možete odgovoriti do koje detetove godine je prihvatljivo da ne može da izgovori slovo R? Hvala unapred
https://www.mojpedijatar.co.rs/poremecaj-izgovora-glasa-r-rotacizam/