Jedna mama je u svom dnevniku zapisala:
„Ponekad moja trogodišnja ćerka počne da plače i ništa neće, a neće ni da se zaustavi. I vrišti, pravi spektakl, baca se na pod, i ponavlja istu stvar iznova, iznova i iznova, na primer da želi još čokolade! Pogledam je (sa razočaranjem) i razmišljam: ‘Zašto jednostavno ne možeš da se sabereš?’ Kasnije, nakon što krizni trenutak prođe, a ćerka je dobila čokoladu i umirila se, podsetiću sebe da ona ima samo tri godine. Da li očekujem previše od nje?”
Ovakve situacije u roditeljskom životu nisu retkost, a ova mama nije jedina koja očekuje previše od svoje devojčice.
Istraživanja koja su analizirale roditeljsko ponašanje dece do tri godine pokazuju da roditelji često precenjuju sposobnost dece za samokontrolom, a to se zove „jaz u očekivanjima“ piše portal Parents.
Važno je da imamo realna očekivanja za sposobnost deteta što je ključno za podršku zdravom razvoju i minimiziranje stresa i za roditelje i za dete.
Na primer, ako roditelj misli da je dete sposobno za veću samokontrolu nego što u stvari jeste, to može dovesti do frustracije za roditelje, a možda i više kazne, umesto podrške .
Istraživanja takođe pokazuju:
- 56 odsto roditelja veruje da deca mlađa od tri godine mogu da se kontrolišu i odole želji da urade nešto zabranjeno,
- 36 odsto roditelja smatra da deca ispod dve godine imaju ovakvu vrstu samokontrole,
- 43 odsto roditelja smatra da su deca sposobna da dele sa drugom decom pre druge godine,
- 24 odsto roditelja veruje da deca od godinu dana ili mlađa imaju mogućnost da kontrolišu svoje emocije, kao što je otpor tantrumima kada su frustrirani,
- 42 odsto roditelja smatra da deca imaju tu sposobnost sa dve godine.
Evo istine:
- Samokontrola se stvarno razvija između tri i po i četiri godine, a treba još mnogo vremena kako bi se dosledno ispoljavala,
- Sposobnost deljenja sa drugima se razvija između tri i četiri godine,
- Emocionalna kontrola će se razvijati tek između tri i po i četiri godine.
Savet roditeljima: „Prvih godina se samo radi na učenju, a ne na kažnjavanju. Kada roditelji imaju realna očekivanja o sposobnostima deteta, oni mogu da utiču na njihovo ponašanje na vrlo osetljiv i efikasan način“.
Ne brinite, na kraju će naša deca razviti samokontrolu … sve dok ne postanu roditelji svojim mališanima!
Komentari 0