Foto> PIxabay
„Neophodno je da deca i mladi u Srbiji znaju da od starijih mogu da očekuju pomoć bilo koje vrste i da imaju sa kim da podele svoja razmišljanja, nesigurnosti i teškoće, posebno imajući u vidu da se mnoga deca danas suočavaju sa siromaštvom, različitim oblicima nasilja, kao i diskriminacijom i isključivanjem, što se pre svega odnosi na decu sa invaliditetom i decu slabijeg imovnog stanja. Na svima nama je odgovornost da decu čujemo, da sa njima razgovaramo i da u njima razvijamo ideje solidarnosti, tolerancije i uvažavanja drugih i drugačijih“, istakla je poverenica.
Ona je ukazala da politike u oblasti socijalne i porodičnopravne zaštite, treba posebno da budu usmerene na smanjivanje siromaštva, neophodnu podršku i pomoć porodici, sa uspostavljanjem i razvijanjem postjećih servisa podrške za decu i porodicu, saopštila je Kancelarija Poverenice.
Na obeležavanju Međunarodnog dana deteta, 20. novembra, pod sloganom „Deca su ukras ravnopravnosti“, otvorena je i izložba dečijih likovnih radova sa temom poštovanja različitosti, a o izazovima u ostvarivanju ravnopravnosti govorili su članovi i članice Panela mladih poverenice za zaštitu ravnopravnosti, inače promoteri tolerancije i ljudskih prava u školama širom Srbije.
Direktorka UNICEF-a u Srbiji Ređina De Dominićis rekla je da su deca velika inspiracija navodeći da veruje u partnerstvo sa decom kroz Panel mladih Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Ona je istakla koliko je važno pravo na participaciju u procesu donošenja odluka kao jedno od najvažnijih prava u Knvenciji prava deteta. Ređina De Dominićis takođe je ukazala na značaj kontinuirane saradnje sa institucijom Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Svečanosti su prisustvovali, u ime Narodne skupštine Republike Srbije, potpredsednik parlamenta i član Odbora za prava deteta Veroljub Arsić, zatim, šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio, kao i ambasadorka Kanade Kati Čaba.
Komentari 0