Foto: Pixabay
“Devojčica koja odrasta sa zdravim porukama o svom telu prihvata sebe, razvija samopouzdanje i samopoštovanje, nauči da se brine o sebi, i bude odgovorna prema sebi, pa tako i u odnosu prema drugima. Razvija se u zadovoljnu osobu koja poznaje i ceni svoje istinske potrebe, može da uživa u životu, ostvaruje se. Pritom se ne mora stalno dokazivati i takmičiti sa drugima. ‘Predivna devojčica’ izražava te poruke na veoma lep i snažan način. To je priča kojom majke mogu uspavljivati i buditi svoje ćerke. Isto tako to je i knjiga-slikovnica koja će dirnuti sve male i nenahranjene devojčice sakrivene u majkama i podsetiti ih da nikad nije kasno da preispitaju poruke koje su one dobile i počnu da ih menjaju.”
Za zdrav odnos prema sebi ključni su roditelji
Za razvoj zdravog stava prema sebi, koji uključuje prihvatanje i poznavanje svog tela, prepoznavanje i uvažavanje ličnih potreba, brigu o njihovom zadovoljenju, negovanje sebe, svojih stavova, posebnosti, kao i slobodu od pritisaka koji nameću standarde što se “mora” i “treba”, što je “lepo”, “dobro”, “zdravo”, “pametno”, “korisno” itd., po mišljenju psihologa, ključni su roditelji.
Njihov odnos prema devojčici, a isto tako i prema dečaku, i poruke koje šalju – ne samo onime što govore, već i načinom na koji se odnose i što rade detetu – zapravo određuju sudbinu deteta. Budući da je prvi i najintenzivniji odnos koji dete doživljava odnos s majkom, ona ima presudnu ulogu i šalje poruke koje će kasnije odrediti život njene bebe, naglašava Zora Subotić i dodaje:
“Poruka – tvoje telo je predivno takvo kakvo je, poštujem tvoje potrebe i ne namećem ti očekivanja koja nisu u skladu s tvojom prirodom, čujem te, doživljavam i odgovaram na to što ti osećaš i izražavaš; tu sam za tebe, ti si u redu, tvoji osećaji su u redu i ja te uvažavam i dajem ti ono što je tebi sad potrebno – to su poruke koje detetu omogućuju da raste i bude zdravo i dobro.
A šta su to detetove stvarne potrebe koje je važno čuti i prepoznati – one se menjaju kroz razvoj jer se i dete menja i odrasta. U prvoj godini života bitno je da majka prepozna i zadovolji osnovne telesne i psihološke potrebe deteta – potrebu za hranom, snom, udobnošću, kontaktom, osećajem sigurnošću… Kasnije se dete polako odvaja, postaje samostalnije, istražuje svet. Roditelji u tome trebaju biti prisutni upravo toliko koliko je detetu potrebno, a opet – bez previše nametanja nečeg spolja.
Razlikujte stvarne i nametnute dečje potrebe
Devojčice nemaju prirodnu potrebu za bezbroj barbika, ružičastim mobilnim telefonima, dizajnerskim haljinama, bezbroj pari cipelica. To su lažne, nametnute potrebe. One mogu biti zabavne i usrećiti male devojčice, ali za emocionalno i telesno zdravlje nisu bitne. Ako prave potrebe nisu zadovoljene, ove lažne će se kasnije raširiti i stupiti na scenu kao zamena, koja naravno nikad ne može zamieniti ono sto je stvarno bitno. Dete koje raste u atmosferi sigurnosti, ljubavi, prepoznavanja, uvažavanja i podrške oseća se sigurno, voljeno i slobodno. To je zdravo dete.”
Komentari 0