Foto> Pixabay
Što ste odlučniji u tom trenutku – kad ste gladni i umorni od napornog dana, a i milion drugih stvari vam je na pameti – to su manje šanse da ćete se držati plana da jedete hranu bogatu hranljivim materijama koja istinski hrani vaš organizam i daje mu energiju. Kad malo razmislite o tome, u trenucima kada je glad neizdrživa, mnogo su veće šanse da se izaberete nešto na brzinu. A to je, nažalost, retko onoliko zdravo koliko biste vi verovatno želeli.
Ipak, što više planirate unapred, manje takvih odluka u poslednjem trenutku ćete morati da donosite. Šta je na raspolaganju? Pa, sve one zdrave užine i obroci koje ste pripremili pre par dana! Prosto ko pasulj. Kako da se hranite zdravo a da uopšte ni ne razmišljate o tome? Potrebno je malo truda uloženog unapred koji će vam kasnije sačuvati mnogo mentalne energije i na kraju postati deo održivog načina života.
Za one koji su novi u pripremi obroka, veliki je izazov odmah se baciti na posao. Da bi vam bar malo bilo lakše, sakupili smo 13 ideja i saveta za pripremu obroka da bismo vam pomogli da na najbolji način započnete nedelju. Srećno sa pripremom obroka!
- Pripremite ovas da odstoji preko noći.
„Ovas koji odstoji preko noći ne zahteva kuvanje a možete da napravite velike količine na početku nedelje koje će vam potrajati do petka! Sve što treba je da pomešate ovsene pahuljice sa nekom tečnošću kao što je obrano mleko, bademovo mleko ili jogurt, ostavite da prenoći i ujutro dodate voće ili orašaste plodove po želji. Samo vodite računa da za svaku porciju ovsa koristite duplo više tečnosti i promešate pre jela.” – dr Kerolin Eliš,nutricionistkinja iz kompanije Abbott.
- Eksperimentišite sa salatama u teglicama.
„Priprema svežih salata u ekološkim teglicama je jako zabavno, ali i štedi mnogo vremena i najbolji je način da sprečite da se salata sparuši. Sipajte preliv na dno teglice, zatim sloj hranljivog povrća kao što su paprike ili šargarepe, a zatim svoje omiljene sastojke kao što su žitarice od celog zrna, pasulj bogat vlaknima ili sušeno voće. Sačuvajte vrh teglice za lisnati zeleniš. Ako pripremate ovaj obroj nekoliko dana unapred, stavite tanak papirni ubrus gore da bi upio višak tečnosti. Ako pravite salatu za dva-tri dana, to znači da nemate izgovor da ne unosite preporučenu dnevnu količinu povrća!” – Šenon Garsija, dijetetičarka bloga KISS in the Kitchen.
- Birajte povrće koje ima dvostruku ulogu.
„Kupujte namirnice koje možete da jedete i sirove i kuvane, tako da budete sigurni da uvek unosite dovoljno povrća bez obzira koliko vremena imate. Mnogo je lakše ako odmah po dolasku iz prodavnice iseckate i operete povrće! Recimo da ste kupili šargarepu, pečurke, paprike, cveklu, crveni luk i lisnati zeleniš. Ako nemate vremena, možete da grickate svežu šargarepu sa humusom. Ako imate vremena, možete da napravite smuti od šargarepe, cvekle i zeleniša, fritatu sa zelenišem, crvenim lukom, pečurkama i paprikom, ili veliku salatu.” – Tifani Njuenhaus, dijetetičarka
- Budite kreativni kad pravite soseve.
„Jedan od trikova koje koristim jeste da pravim soseve koji mogu da stoje u frižideru i da se koriste na više načina. Na primer, jedne večeri napravim veliku količinu sosa za pastu sa mnogo povrća, a sledeće iskoristim taj sos za punjenje slatkog krompira ili pizzu. Zahvaljujući tome, priprema večere je mnogo brža i zabavnija.” – Edvina Klark, dijetetičarka, direktorka za ishranu i velnes u kompaniji Yummly.
Komentari 0