Zbog te svoje greške, Zevs ga je prikovao za stenu poslavši orla da mu svaki dan izjeda jetru. Ona bi svaku noć ponovo izrasla.
Čak su i stari Grci znali za ovaj neverovatan podatak, ali i pored ovoga, jetra ostaje jedan od velikih izazova medicine, zbog kojeg 1.4 miliona ljudi godišnje umire od hroničnih oboljenja ovog organa. Trenutne opcije koje postoje u svetu su kompletna kadaverična transplantacija, delimična transplantacija, ortologna transplantacija.
Ćelije jetre (hepatociti), za sada, imaju loš razvojni potencijal kako u laboratorijskim tako i u kliničkim uslovima, loše reaguju na krioprezervaciju i potrebna je velika kkoličina istih za transplantatiju. Iz ovoga proizilazi da je terapija korišćenjem matičnih ćelija trenutno jedno od najvažnijih polja istraživanja u regenerativnoj medicini.
Naučnici se trude da od matičnih ćelija dobijenih iz raznih izvora, pokušaju ostvariti formiranje ćelija jetre, a da po postizanju ovog cilja, formiraju potpuno funkcionalno tkivo ovog organa. Ovakva vrsta napretka omogućila bi da se pacijentima koji boluju od raznih vrsta hepatičnih oboljenja, koja potencijalno ne iziskuju transplantaciju jetre, ubrizgavanjem viabilnih matičnih ćelija indukovanih za rast u hepatocite poboljša regenerativni potencijal po kojem je jetra inače poznata. Za one pacijente koji, ipak moraju dobiti novu jetru, naučnici u polju regenereativne medicine, istražuju mogućnost pravljenja funkcionalnog tkiva van organizma, koje bi se moglo transplantirati bez posledica odbijanja novog organa.
Naučnici iz Kine, ustanovili su da su matične ćelije koje potiču iz koštane srži veoma potentne u polju regeneracije jetrenog tkiva. Smatraju da bi injekcijom ovih ćelija, direktno u tkivo, mogao da se postigne značajan oporavak. Naučna istraživanja sprovedena u Nemačkoj, potvrđuju ovakav nalaz i zaključak.
Nova strategija se razvija u Indiji. Pokušava se razvoj hepatocita iz matičnih ćelija koje potiču iz krvi pupčanika. Rezultati pokazuju da se veoma brzo i kvalitetno dobijaju kvalitetne ćelije, pa se smatra da bi u bliskoj budućnosti ove ćelije mogle biti koričćene kao terapeutska metoda u kliničkim uslovima.
Japanski naučnici uspeli su da proizvedu trodimenzionalno, funkcionalno tkivo jetre. Tkivo koje pokazuje formiranje žučnih kanala, a koje pri adekvatnim imunohemijskim i genetičkim ispitivanjima prikazuje sve karakteristike zdrave i funkcionalne jetre. Ova grupa naučnika smatra da bi ovakvo tkivo bilo savršeno za razna farmaceutska ispitivanja, te da bi se od njega mogli razviti slični projekti, koji bi se mogli usmeriti u stvaranje potpuno funkcionalnog organa za transplantaciju.
Za sada se sva istfraživanja u ovom polju svode na laboratorijske modele. Postoje indikacije da bi se uskoro moglo preći na kliničke studije.
Koliko god je medicina napredovala u zadnjih 4.500 godina, Prometejeva kletva i dalje visi nad čovečanstvom, a po svoj prilici neće još dugo.
Komentari 0