Skoro je sasvim sigurno da poznajete nekoga ili ste imali prilike da se upoznate za nekim ko je preživeo moždani udar (šlog). Čuli ste za nekog Vašeg prijatelja, komšiju, rođaka koji se muči sa upalom ishijalnog nerva (išijas). Iznenadili ste se kada ste saznali da neko koga poznajete, mlad ili u godinama, odjednom ima dijagnostikovanu multiplu sklerozu. Stariji član u Vašoj familiji, stari komšija ne može mnogo stvari da se seti, zaboravlja ko ste…….nastupila je demencija.
Od kada su otkrivene matične ćelije i od kada se u potpunosti shvatilo da one imaju veoma veliki regenerativni potencijal, moderna medicina pokušava da ih uposli u polju neurologije. Oštećenja nervnog tkiva su veoma komplikovana za reparaciju. Nakon nastale fizičke traume, hirurški tretman samo do određene mere uspeva da omogući povratak senzorne i motorne funkcije oštećenog nerva.
Autoimuna oboljenja koja devastiraju centralni nervni sistem (multipla skleroza, amiotropska lateralna skleroza, degenerativna demencija…..) za sada mogu samo da budu simptomatoloski tretirana. Vecina osoba je na terapiji kortikosteroidima i sličnim metodama koje su agresivne za naš imunološki i metabolički sistem, ili se u odmakloj fazi bolesti nalaze u specijalizovanim ustanovama.
Veliki broj istraživanja u polju matičnih ćelija koji se odvija širom sveta, korak po korak, uspeva da indukuje matične ćelije na regeneraciju nervnog tkiva.
Tako se od skoro zna da proteini koji se nalaze u cerebro-spinalnoj tečnosti (likvoru) mogu usmeriti matične ćelije na diferencijaciju u ćelije nervnog sistema.
Grčki naučnici su objavili izveštaj koji opisuje 11 godina praćenja 35 pacijenata obolelih od agresivne forme multiple skleroze. Ovi pacijenti su dobili terapiju matičnim ćelijama koje su prikupljene iz njihovog tela, pre pocetka hemoterapije, ciji je cilj bio da se kompletno obustavi njihov prirodni imuni sistem. Nakon ovoga, matične ćelije su vraćene u organizam. Pre početka terapije pacijenti su imali ozbiljne poremećaje. Nakon terapije, više od polovine pacijenata je doživelo znatni oporavak.
Ova vrsta terapije nije za sve pacijente, ali se trenutno planira međunardna multicentrična studija da bi se što bolje utvrdili tačni efekti terapije i protokoli u sprovođenju iste.
Američka kompanija i vodeći Kalifornijski institut objavili su uspeh u lečenju pacijenta posle ishemijskog šloga. Ovo je prvi slučaj koji je zabeležen, a da prikazuje pozitivne rezultate. Naučnici planiraju kliničku studiju kojom će se detaljno ustanoviti svi parametri ove metode lečenja matičnim ćelijama.
Traumatska i druga oštećenja očnog nerva postoje od kada i čovečanstvo. Nekoliko institucija u svetu bavi se raznim elementima regeneracije baš ovog problema. U skorije vreme, Kineski naučnici objavili su laboratorijsku studiju na miševima, u kojoj prikazuju da direktnim ubrizgavanjem matičnih ćelija u očno tkivo uspevaju da regenerišu prethodno oštećen očni nerv.
Takođe, grupa Britanskih naučnika uspeva da izdvoji matične ćelije iz limbalnog tkiva (očno tkivo koje se nalazi odmah uz obojeni deo očiju). Ove matične ćelije se mogu koristiti u lečenju raznih vrsta povreda očnog tkiva, a postoje indikacije da se mogu koristiti u terapiji i očnog nerva u procesima nastalim nakon povrede ili usled oštećenja tkiva nastalog autoimunom bolešću.
Sva ova istraživanja još jednom potvrđuju neverovatan potencijal matičnih ćelija. Činjenica je da je moderna nauka i medicina tek zagrebala samu površinu ovog neverovatnog potencijala. Zna li neko gde je kraj tom potencijalu? Da li je moguće svemoguće? Jedva čekamo da saznamo.
Da li terapija matičnim ćelijama pomaže kod oštećenog očnog nerva usled glaukoma,i da li postoji negde kontakt da se možemo informisati.
Kontakt na koji mozete postaviti pitanje vezano za matične ćelije http://rs.cryo-save.com/sr-rs/izvori/faq ili http://rs.cryo-save.com/sr-rs/izvori/faq?contact=1
„Traumatska i druga oštećenja očnog nerva postoje od kada i čovečanstvo. Nekoliko institucija u svetu bavi se raznim elementima regeneracije baš ovog problema.“
Zna li neko gde se nalaze te institucije?
Neki kontakt?
Neka informacija?
Hitno mi je, jer mi j potrebno lecenje sto pre!
Hvala
POZDRAV JEL POSTOJI LEKOVI ILI MATICNE CELIJE ZA OBNAVLJANJU NERVNOG SISTEMA POSLE ISHEMICNOG MOZDANOG UDARA HVALA UNAPRED
Za sada još nema efikasne terapije kod ljudi, a radi se mnogo na tome. Nemoguće je predvideti kad će ovo biti efikasna, standardizovana terapija.