Foto: Pixabay
Kako graditi samopouzdanje?
Samopouzdanje dolazi iz osećanja sposobnosti. Drugim rečima, deca razvijaju samopouzdanje ne zato što im roditelji kažu da su super u svemu već postizanjem malih i velikih ličnih uspeha. Naime, kad god dete postigne nešto novo, bilo da je to vezivanje pertli ili vožnja bicikla, ono se oseća sposobno i samopouzdano.
Rad na izgradnji samopouzdanja počinje veoma rano. Već i bebe kada uspeju da same dohvate svoju igračkicu ili uče da hodaju nastupaju sa idejom “ja to mogu”. Svaka nova veština koju dete usvoji doprinosi povećanju njegovog samopouzdanja.
Da bi ste svom detetu stvarno pomogli da savlada nove veštine, važno je da ne radite stvari umesto njega i za njim. Dajte mu šansu da proba nešto novo, nauči i pogreši i nauči iz te greške.
Uloga roditelja
Roditelji mogu da pomognu detetu pružanjem prilika za vežbanje. Pustite dete da napravi grešku i budite tu da ih podržite da pokušaju ponovo. Odgovorite sa interesovanjem i uzbuđenjem kada vam dete pokazuje šta ume u nagradite ga pohvalama kada postigne neki cilj koji je sebi zadao ili se pošteno potrudi da do njega stigne.
Uz mnogo prilika, dobra uputstva i strpljenje roditelja, deca mogu da nauče da sama vežu pertle, nameste svoj krevet, srede svoj sto. A onda, kada se nađu pred drugim izazovima, ona će se prihvatiti zadatka jer su već bila uspešna u mnogim drugim.
Još jedna važna stvar je i radoznalost. Ohrabrite dete da ispituje i istražuje nove stvari jer ćete na taj način graditi i njegovo samopouzdanje.
Budite ipak u blizini
Naravno, nadgledanje je važno da biste bili sigurni da su deca bezbedna. Ali, da biste svom detetu stvarno pomogli da savlada novu veštinu, važno je da ne radite stvari umesto njega i za njim. Ne preuzimajte obaveze koje ono može da obavi na sebe. Dajte mu šansu da proba nešto novo, pogreši i nauči iz te greške.
Npr.ako dete želi da samo sebi spremi doručak ili napravi sendvič za užinu morate mu prvo pokazati šta treba da uradi, zatim dodati sastojke i pustiti ga da samo proba. Logično je da će napraviti nered u kuhinji ali ako poskočite u pomoć čim prva mrvica padne na pod potpuno ćete ga obeshrabriti da ponovo proba. Dete će lako pomisliti: „ok, ovo ne umem“. Ali, ako uložite dovoljno strpljenja za nered i vreme koje je potrebno da se nešto nauči vaša investicija će se isplatiti. Ako ga uz to zamolite da i vama spremi doručak jasno ste pokazali da verujete u njegove sposobnosti.
Deca znaju da odustanu od nečega čim se pojave prvi problemi. Pomozite im da steknu upornost, pokušaju ponovo i nauče da se prepreke mogu savladati.
Ohrabrite i nagradite
Kada dete dostigne određeni cilj obratite pažnju kako da ga pohvalite i nagradite. Nemojte se koncentsati samo na krajnji rezultat već i na volju da se do njega stigne. Npr.ako je dete naučilo da zagreje mleko možete mu čestitati i pitati ga da li će sledeći put da nauči da isprži jaje. Nudeći sledeći izazov vi detetu pružate priliku da savlada sledeći korak ka svojoj nezavisnosti. Isto tako, obratite pažnju na raspoloženje deteta. Ne vredi ga učiti nečem novom ako je umorno i nervozno. Ostavite onda taj zadatak za neki mirniji trenutak.
Tokom detinjstva roditelji su tu da pripreme dete da se brine o sebi i najbolji način da se taj cilj postigne je nezavisnost. Nemojte upasti u zamku i želeti da vaše dete oseća konstantnu potrebu za vama i vašom pomoći. Odnos sa nezavisnim i samostalnim detetom može da bude mnogo bogatiji. Uostalom, vaša povezanost sa detetom ne mora da se zasniva na direktnoj zavisnosti od vas već na ljubavi i ponosu na sve ono što je postiglo u životu. A jednog dana, vaše odraslo dete će vam se zahvaliti što ste ga pripremili da samouvereno krene svojim putem.
Koliko samopuzdanja ima u vama? Da li vam je važno da ga usadite vašem detetu?
Izvor: Najboljamamanasvetu.com
Komentari 0