U prvih sedam dana možemo očekivati nekoliko naleta ospe – promena na koži koje imaju nekoliko faza. Prvo se javlja crvenilo, potom se boginje napune „vodom“ (zato se ponegde zovu „vodene kozice“), a zatim „puknu“ i nastane krasta. Sve se ovo dešava zbog virusa varičele koje je dete dobilo i koji se „uvalio“ u kožu i napravio boginje. Zna se da izlaganje sunčevim (UV – ultraljubičastim) zracima pogoršava virusno zapaljenje kože (to su u stvari boginje) pa je potpuno neprimereno sunčati dete koje ima varičele.
Sa druge strane, letnja vrućina nimalo ne prija detetu koje ima ovčje boginje, a da ne govorimo o znojenju koje pogoršava ionako neprijatan svrab. Ako dete ima povišenu temperaturu, pa ga još izložimo suncu – katastrofa! Naravno, posle dve nedelje od početka bolesti dete može i treba da prošeta, ali je sunčanje i dalje zabranjeno! Zato nema sunčanja dok se promene na koži ne „sasuše“ i kraste otpadnu. I tada se treba kloniti jakog sunca, ali to važi za sve nas!
-
Može li sunce da pomogne u smanjenju ožiljaka koje je iza sebe ostavila varičela
Kada varičela prođe ponegde se mogu videti i „ožiljci“ koje su boginje ostavile za sobom. To su one velike i ružne boginje koje su zahvatile dublje slojeve kože pa je nastalo ožiljavanje posle odpadaja kraste. Umereno izlaganje suncu može da pomogne u prevazilaženju ovog, ipak kozmetičkog, a ne zdravstvenog problema. Naravno, treba izbegavati prekomerno izlaganje suncu, a lekar će preporučiti kreme koje takože mogu pomoći.
-
Da li sunčanje posekotine ubrzava njeno izlečenje
Prejako sunce nije lek za posekotinu!
Nju treba lepo obraditi – očistiti i držati čistom (manje posekotine se lako rešavaju povidonom i sterilnom gazom) pa će ranica lepo zarasti sama.
Umereno izlaganje sunčevim zracima ne može da škodi (može i da pomogne), ali „prženje“ rane na suncu treba izbegavati. Oko posekotine se uvek javlja jedna vrsta normalne zapaljenske reakcije tkiva kože (uobičajena reakcija na povredu). Prekomerno izlaganje suncu je može pojačati, a to nam ne treba.
Komentari 0