Foto: Pixabay
Iako smo svi leti skloni da ishranu baziramo na što laganijim namirnicama, često i da zbog vrućine preskačemo obroke ili se oslanjamo više na napitke različitog sadržaja, epidemija Koronavirusa, zahteva od nas da ovog leta povedemo više računa o nutritivnoj raznovrsnosti kako bi naš organizam bio spreman da se bori protiv ovog sveprisutnog neprijatelja.
Hidratacija kao baza letnje ishrane
Najvažnija stvar posebno u letnjim mesecima je dobra hidriranost organizma, tako da glavni letnji akcesoar bi trebalo da bude flašica sa vodom. Veštački sokovi su puni šećera, pa pored toga što mogu da utiču na povećanje telesne mase, vuku vodu i čine nas manje hidriranima. Kisela voda može da bude dragočena u nadoknadi elektrolita koji se gube znojenjem, ali treba biti oprezan kada su deca u pitanju i davati im slabo gazirane varijante. Limunada bez dodataka šećera je dobar izbor za letnje okrepljenje, ukoliko Vaše dete ne voli ukus limunade, uvek možete dodati kašičicu prirodnog meda. Vodite računa o preterano hladnim napitcima, da ne biste iritirali grlo i tako smanjili njegove prirodne odbrambene mehanizme za borbu protiv virusa. Iako u našoj populaciji ne postoji navika, ispijanja čajeva u letnjim mesecima, oni su uvek jako dobar izbor. Vodite računa da deci ne dajete čajeve koji sadrže kofein kao što su zeleni, crni ili beli, već namo striktno biljne i nikada vruće.
Supe, čorbe i potaži, zdravlje u tečnom obliku
Iako su supe, čorbe i potaži, mnogima simbol zime, u rashlađenoj formi, mogu biti idealna letnja hrana. Nisu teški za stomak i varenje, a ukoliko se dobro naprave puni su hranljivih sastojaka. Izbegavajte supe iz kesica, kao i dodavanje neutralne pavlake, kako bi napravili zdrav i koristan obrok. Koristite meso po izboru, dodajte sitno seckano povrće. Umesto pavlake koristite bademovo mleko bez šećera. Ukoliko volite ljutkasto slatkast ukus dodajte i đumbir.
Sveže povrće kao baza svakog obroka
Hrana u letnjim mesecima bi trebalo da je laganija, da sadrži više povrća, salata i ribe, pa su vam različite kombinacije ovih namirnica najbolji način da unesete u svoj organizam sve neophodne nutritijente,a da opet ne preopteretite organizam. U ovom periodu treba unositi dosta i svežeg povrća kako u vidu različitih salata, tako i u obliku sveže ceđenog soka ili smutija. Idealan doručak ili večera može biti miks salata ( zelena, ajsberg, rukola) kojoj ćete dodati kriške avokada i kruške ili jabuke. Ukoliko Vaše dete nije ispoljilo alergiju, možete dodati i nekoliko oraha, badema ili indijskog oraha. Prelijte domaćim maslinovim uljem, po želji i limunovim sokom. Uvek u salatu možete da dodate komadiće piletine, slanine, šunke i jaja.
Riba, lagana a vredna letnja hrana
Potrudite se da u svoj letnji meni uvrstite što više ribe i plodova mora. Važno je da znate svoj izvor i da ove proizvode kupujete na proverenom mestu, kako biste bili sigurni u kvalitet i svežinu. Izbegavajte da dajete puno konzervirane ribe vašem detetu, ali u umerenoj količini i ona može da bude na meniju. Izbegavajte prženje, ribe u dubokom ulju. Najbolje je ribu kuvati ili peći u rerni. Razni morski plodovi mogu biti pravi dodatak vašim letnjim salatama ili sendvičima. Dimljeni losos, rep od jastoga, meso krabe, kozice mogu biti hranjiv i ukusan dodatak svakom letnjem obroku.
Voćni tanjir donosi neophodne vitamine
Izbor svežeg voća, nikada nije veći nego u letnjem periodu. Mešajte različito voće pa ga dajte detetu kao voćnu salatu. Pored toga što će Vaše dete dobiti neophodne vitamine, voće je bogato vlaknima koja blagodetno deluju na proces varenja. Iako se voće smatra izuzetno zdravim, vodite računa o količiti koju dajete svom detetu, posebno ukoliko je gojazno ili sklono gojenju. Nemojte dodavati voću šlag, krem, puding ili sladoled, iako je vrlo često omiljena dečija poslastica, jer ova kombinacija pored toga što pospešuje dobijanje kilograma, smanjuje apsorpciju neophodnih nutritijenata iz voća.
Integralna pasta sa raznim prilozima
Skuvajte integralnu pastu, dodajte tikvice, sušeni paradajz i masline. Prelijte maslinovim uljem. U integralnu pastu možete dodati i tunu, dimljeni lososa, avokado, ćuretinu, rukolu. Začinite sa biberom, oreganom, belim lukom u granulama. Možete dodati nekoliko badema ili pistaća.
Punjene “Šilja” paprike
Šilja paprike su idealna za razna punjenja. Najčešće ih možete napuniti sa sirom i tako zapeći u rerni. Možete dodati i slaninu, šunku, pečurke, ribu, menjati različite sastojke i tako napraviti više različitih obroka.
Omlet palačinka
U smesu za omlet dodajte nekoliko kašika integralnog brašna, ispecite kao palačinku, a potom je napunite sa željenim sastojcima.
Piletina u sosu od senfa
Dodajte sitno isećkanoj piletini dve kašičica senfa,balzamiko sirćeta, maslinovog ulja i izrendanog belog luka, soli i bibera po ukusu. Sve dobro izmešajte. Na dno posude poređajte isečen krompir na kriške, preko dodajte smesu sa piletinom koju ste napravili, potom zatvorite sa još jednim slojem krompira, preko koga ćete baciti ruzmarin. Umutite tri jaja u koja ćete dodati sir, grčki jogurt i malo maslinovog ulja.Potom ovom smesom zalijte piletinu i krompire. Prekrijte folijom i pecite 40 minuta na temperaturi od 200 stepeni. Potom izrendajte kačkavalj i vratite u rernu bez folije još desetak minuta.
Komentari 0