U skladu sa tim, bolnica Johns Hopkins, Baltimor u SAD izdala je preporuke za sve majke koje doje za vreme pandemije, bilo da je kod njih potvrđeno prisustvo ovog virusa ili ne.
„Dojenje je veoma važno za zdravlje deteta. Majčino mleko je idealna hrana za novorođenčad, jer sadrži antitela koja štite novorođenče od mnogih dečijih bolesti, a takođe obezbeđuje sve nutritivne potrebe u prvih šest meseci života i veći deo nutritivnih potreba u drugoj polovini prve godine života deteta. Međutim, u jeku pandemije Korona virusa, veliki broj majki je zabrinut da li je bezbedno da doje bebu ako im je potvrđeno prisustvo Covid-a 19.
Ukoliko pogledamo najnovija istraživanja, videćemo da trenutni podaci nisu dovoljni da bi se zaključilo postojanje vertikalnog prenosa ovog virusa putem dojenja. Iz tog razloga, Svetska zdravstvena organizacija savetuje dojenje majkama sa sumnjom ili potvrđenom infekcijom na ovaj virus, uz odgovarajuće preporuke“, istakla je mr.sci med. dr Milica Janićijević, specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalisa za fertilitet i sterilitet iz Specijalne ginekološke bolnice sa porodilištem Jevremova, koja je deo MediGroup sistema.
Preporuke su sledeće:
1. Ukoliko majka ima potvrđen Korona virus ili ima simptome pa je na ispitivanju, potrebno je da se izoluje od drugih, uključujući i svoje dete, kako bi se smanjila mogućnost prenošenja virusa. Preporuka je izmlazavanje mleka pomoću pumpice, koje bi se davalo bebi ili dojenje uz maksimalne mere prevencije.
2. Razdvajanje majke i deteta je odluka koju treba da donese zdravstveni tim specijalista (pedijatar, infektolog), a imajući u vidu zdravstveno stanje majke i deteta. Ako se donese odluka da mogu da ostanu zajedno, dojenje se podstiče uz maksimalne mere opreza (majka treba da nosi masku uz higijenu ruku i dojke pre i posle dojenja).
3. Ako se majka, koja ima Korona virus, porodi u bolnici, bebu treba privremeno odvojiti od nje kako bi se smanjila mogućnost prenošenja virusa. Tokom ovog vremena bebama se daje izmlazano majčino mleko. Kada se poboljša zdravstveno stanje majke i planira za odlazak kući, smernice su ili davanje izmlazanog mleka pumpicom ili kontakt sa maskom uz higijenu ruku. Ovu preporuku donosi tim specijalista.
4. U slučaju izmlazavanja mleka koje potom bebi daje neka druga osoba, vrlo je važno voditi računa o higijeni ruku, kao i pumpice koja se koristi (otkuvati pumpicu ili oprati u mašini za sudove).
5. U situaciji da je kod majke došlo do pogoršanja kliničke slike i komplikacija, ne savetuje se dojenje, nego upotreba ili izmlazanog mleka ili dohrana adaptiranim mlekom.
6. Ukoliko dojite: koristite masku, perite ruke 20 sekundi, koristite sredstva na bazi alkohola za čišćenje.
Komentari 0